Nizip ilçesinde antepfıstığı üretimi yapan ailelerin sosyo-ekonomik yapıları
- Tez No: 16544
- Danışmanlar: PROF.DR. NURETTİN YILDIRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
İÜ ÖZET“Yüksek Lisans Tezi NİZİP İLÇESİNDE ANTEPFISTIĞI ÜRETİMİ YAPAN AİLELERİN SOSYO-EKONOMİK YAPILARI Bülent GÜLÇUBUK Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Ekonomisi Anabilim iteli Danışmanı: Prof.Dr. Nurettin YILDIRAK 1991, Sayfa: 186 Jüri : Prof.Dr. Nurettin YILDIRAK Prof.Dr. İ.Hakkı İNAN Doç.Dr. Hasan TATLIDİL Bu araştırma Gaziantep İli »Nizip İlçesinin köylerinde yürütülmüştür. Araştırmada antepfıstığı üretiminde ”bulunan ailelerin sosyo-ekonomik yapılarının incelenmesi amaçlanmış tır. Araştırma bulguları şu şekilde özetlenebilir: İncelenen ailelerde ortalama aile nüfusu 6.51 olup, Türkiye ortalamasının (5.50) üzerindedir. İşletmeler ortalama 747.2 adet antepfıstığı ağacına sahiptir. Bu ağaçların % 58'i meyve veren, % 42' si meyve vermeyen yaştadır. Ailelerde ortalama işgücü 4.19 E.İ.B. (Erkek İş Birimi) olup, mevcut işgücünün % 39.54'ü (atıl işgücü) kullanılmamaktadır. Bölgede kadın ve çocuk işgücünden yoğun olarak yararlanılmaktadır. % 36.22 oranında üretici ailesi sulama veya alternatif ürün olanakları gerçekleşebildiğin de antepfıstığı yetiştiriciliğinden ayrıcalıklarını belirtmişlerdir. Ortalama olarak en alt gelir basamağında bulunan aileler ile en üst gelir basamağında bulunan aileler arasında yaklaşık 14 kat gelir farkı bulunmaktadır. Aile başkanlarının gelir düzeyi ile yönetime katılmaları arasında doğrusal bir ilişkinin olduğu saptanmıştır. İlçede tarımsal yayım hizmetleri yetersiz durumdadır. Ekonomik, teknik ve yönetsel (idari)birçok sorunla karşı karşıya bulunan antepfıstığı üreticilerine her türlü tarımsal girdinin zamanında ve uygun koşullarda sağlanmasına çalışılmalı ve tarımsal yayım hizmetleri yeniden düzenlenmelidir. ANAHTAR KELİMELER: Sosyal yapı »tarımsal yapı »kırsal yapı, haberleşme davranışları, toplumsal değişme, boş zaman, tutum ve değer yargıları, tarım sal yayım.
Özet (Çeviri)
İV ABSTRACT Masters Thesis THE SOCIO-ECONOMIC STRUCTURE OP THE FAMILIES PISTACHIO PRODUCERS IK RURAL AREAS OP NİZİP DISTRICT Bülent GÜLÇUBUK Ankara University Graduate School of Natural andApplied Sciences Department of Agricultural Economics Supervisor: Prof.Dr.- Nurettin YILDIRAK 1991, Page: 186 Jury: Prof.Dr. Nurettin YILDIRAK Prof.Dr. İ. Hakkı İNAN A ss oc. Pr of. Dr. Hasan TATLIDİL This research was carried out in the villages of Nizip District in Gaziantep of pistachio farming families has been aimed. The findings of this research can he summerized as follows: In the analyses, the average family size found as 6.51 and is higher than the Turkey's average. The average size of pistachio production found 747 «2 unit of pistachio trees 58 i° of these trees are of the age of fruit giving, 42 f<> unit are young trees that cannot give fruit. The average manpower found as 4.19 male-work-unit and 39.54 ݰ of the available manpower was idle. Female and child workforces are widely used in the region. 36.22 $ of the pistachio farmers are planning to give up pistachio farming when they find irrigation or alternative production possibilities. The income difference between families which are belong to the lowest and highest income groups found as 14 times. It is also determined that there is a linear relationship between the income level and participation lavel of family heads to the village administration. It is thought than the provincial extension services is : ineffective in the district. In order to solve economic, technical and administrative problems faced by pistachio farmers, the below measures should be taken. These measures can be summerized as fallows, the supply of agricultural inputs, several incentives for farmers such as credit and reorganization of the provincial extension services, KEY WORDS: Social structure, agricultural structure, rural structure, communicational behaviors, social change, free time, manners and appraisals, agricultural extension.