Nohutlarda antraknoza (Ascochyta rabiei (Pass.) Labr.) dayanıklılıkta phytoalexinlerin rolü üzerinde araştırmalar
  1. Tez No: 16546
  2. Yazar: FATMA SARA DOLAR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ABDULLAH GÜRCAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
KSİ* 11 ÖZET DOKTORA TEZİ NOHUTLARDA ANTRAKNOZA [ Ascochyta rabiei (Pass.) Labr.] DAYANIKLILIKTA PHYTOALEXINLERIN ROLÜ ÜZERİNDE ARAŞTIRMALAR F.Sara DOLAR Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Bitki Koruma Anabil im Dalı Danışman: Prof.Dr. Abdullah GÜRCAN 1991. Sayfa: 146 Jüri: Prof.Dr. Abdullah GÜRCAN Prof.Dr. Gürsel ERDİLLER Prof.Dr. Ersin ONOĞUR Nohut antraknozuna [Ascochyta rabiei (Pass.) Labr.] dayanıklı çeşitlerin tespit edildiği ve dayanıklı lıkta phytoalexinlerin rolünün araştırıldığı bu çalışmada, değişik bölgelerden temin edilen Ascochyta rabiei izolatla- rı morfolojik ve kültürel karakterleri dikkate alınarak 8 grupta toplanmıştır. Daha sonra her bir grubu temsilen se çilen birer izolat ırk tespit çalışması için 6 test çeşidi ile reaksiyona alınmış ve A.rabiei'nin 1, 4 ve 6 olmak üze re 3 ırkı tespit edilmiştir. Yedi nohut çeşidinin A. rabiei' nin bu üç ırkı ile reaksiyon denemesine alınması sonucunda ILC 195 üç ırka da dayanıklılık reaksiyonu gösterirken ILC 629, 19/1-5 ve yetiştirici populasyonundan temin edilen çe şit (İspanyol) üç ırka da duyarlı bulunmuştur. ILC 482 ve 65C830 ırk 1 ve 4'e dayanıklı ırk 6'ya duyarlı, 65C830 x ICP114 ırk l'e dayanıklı diğer iki ırka duyarlı reaksiyon göstermiştir. Dayanıklılık ile inokulum yoğunluğu arasında da ilişki olduğu inokulum konsantrasyonunun artmasına parallel olarak hastalık şiddetinin de arttığı saptanmıştır. Çalış mada dayanıklı ve duyarlı çeşitlerin toplam karbonhidrat, solunum ve klorofil miktarlarındaki değişim inokulasyonu takip eden 14 günlük periyot süresince incelenmiştir. Da yanıklı ve duyarlı çeşitlerin solunum, toplam karbonhidrat ve klorofil miktarlarındaki değişimde farklılıklar gözlen miştir. Ascochyta rabiei (Pass.) Labr. 'ye karşi dayanıklı bulunan nohut bitkilerinde Medicarpin ve Maackiain isimli iki phytoalexin kantitatif olarak HPLC ile tespit edilmiş tir. Maackiain duyarlı- çeşidin (ILC 1929) yaprak ve gövde-Xll 1erinde oluşmadığı halde medicarpin oluşmaktadır. Ancak da yanıklı çeşittekinden daha az miktarlarda ve inokulasyondan 24 saat sonra oluşmaktadır. Dayanıklı çeşitte (ILC 3279) her iki phytoalexin gövde ve yapraklarda inokulasyondan 12 saat sonra oluşmaya başlamaktadır. Dayanıklı bitkideki phy toalexin miktarları fungal gelişmeyi engellemeye yeterli düzeylerde iken duyarlı çeşitte yeterli düzeyde değildir. Maackiain'nin sadece dayanıklı bitkilerde tespit edilmesi bu phytoalexinin dayanıklılıktaki rolünün önemli olduğunu göstermektedir. ANAHTAR KELİMELER: Phytoalexin, medicarpin, maack3,ain, nohut, Cicer arietinum, antrakfîoz, ırk, inokulum yoğunluğu, dayanıklı, duyarlı, solunum, klorofil, karbonhidrat
Özet (Çeviri)
XV ABSTRACT P. H. D. THESIS STUDIES ON THE ROLE OF THE PHYTOALEXINS ON THE RESISTANCES TO CHICKPEA BLIGHT [Ascochyta rabiei (Pass.) Labr.] IN CHICKPEAS F.Sara DOLAR Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Plant Protection Supervisor: Prof. Dr. Abdullah GÜRCAN 1991. 146 pages ( < Jury: Prof.Dr. Abdullah GÜRCAN \\ Prof.Dr. Gürsel ERDİLLER ? Prof.Dr. Ersin ONOĞUR In this research, resistant varieties against chickpea blight [Ascochyta rabiei (Pass.) Labr.] and the roles of phytoalexins in the resistance are tried to be determined. A. rabiei isolates obtained from the different provinces of Turkey, were separated in 8 groups according to their morphological and cultural characters. Later, one isolates was selected as representatives from each group for race determination and tested with 6 test varieties. At the end of experiments, 3 races of Ascochyta rabiei, 1, 4 and 6 were identified. When seven chickpea varieties were tested with those three races of A. rabiei, ILC 195 was de termined as resistant to all of the races whereas ILC 629, 19/1-5 and Spainish were determined being susceptible to all of the 3 races. ILC 482 and 65C830 were detected as resistant to race 1 and 4 but susceptible to race 6. 65C830xICP114 variety was resistant to race 1 and suscep tible to the other two races. The relationship between the resistance and ino culum density was determined. The disease severity was increased according to the increase of the inoculum den sity. In this research, total carbonhydrate, respiration and chlorophyll contents of resistant and susceptible plants were determined in the 14 days after inoculation. Great differences were detected in respiration, total carbonhydrate and chlorophyll contents of both susceptible and resistant varieties. Two phytoalexin named medicarpin and maackiainfrom the chickpea plants determined as resistant to Ascoc- hyta. rabiei (Pass.) Labr. were estimated to be quantitati vely by HPLC. Although maaackiain did not accumulate in the stem and leaves of the susceptible plants (ILC 1929) but medicarpin accumulated. But its concentration was quite low and it had accumulated 24 h after inoculation. Both phyto- alexins started to accumulate in stem and the leaves of resistant variety (ILC 3279) 12 h after inoculation. Con tents of phytoalexins in resistant variety was enough for the inhibition of fungal development but it was less in the susceptible ones. The detection of maackiain in only re sistant plants indicated that this compound has an important role in the resistance. KEY WORDS: Phytoalexin, medicarpin, maackiain, chickpea, Cicer arietinum, chickpea blight, race, inoculum - density, resistant, susceptible, respiration, chlorophyll, carbonhydrate