Sevofluran'ın azotprotoksit veya remifentanil ile birlikte kullanımının DNA hasarı üzerine etkileri
The effects of sevoflurane combinede with remifentanyl or nitrouseoxide or DNA damage
- Tez No: 165459
- Danışmanlar: PROF.DR. OYA ÖZATAMER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
VI. ÖZET Bu çalışmada; kanser olmayan olgularda, anestezi idamesinde inhalasyon ajanı olarak seçilen sevofluranm remifentanil veya azot protoksit ile birlikte kullanıldığında genotoksik potansiyellerinin karşılaştırılması hedeflenmiştir. Çalışma kapsamına giren hastalar üç gruba ayrıldı. Grup K'da anestezi idamesinde sevofluran tek başına uygulanırken grup SR'de sevofluran remifentanil kombinasyonu ve grup S A' da sevofluran azot protoksit kombinasyonu uygulandı. Preoperatif, intraoperatif 120.dakika ve postoperatif 1. ve 5. günlerde hastalardan kan örnekleri alınarak Comet testi ile genotoksik inceleme yapıldı. Tüm gruplardan alman örneklerde genotoksik hasar tespit edildi. Gruplar karşılaştırldığında, oluşan bu genotoksik hasarda istatiksel olarak anlamlı fark tesbit edilmedi. Ancak bu oluşan hasar SR grubunda postoperatif beşinci günde preoperatif değerlere gerilerken, SA ve K gruplarında preoperatif değerlere gerilemediği gözlendi. SR grubunda remifentanilin anestezi idamesine katkısı sayesinde daha düşük dozda sevofluran kullanımının genotoksik hasarın düzelmesinde etkili olabileceği düşünüldü. Sevofluranın genotoksik özelliğinin, alkilleyici ajanlar gibi, ileri derecede elektrofilik özellik taşıyan compound A' dan kaynaklanabileceği düşünüldü. Şimdiye kadar yapılan pek çok in vivo çalışmada, anestezik gazlarla kısa süreli maruziyet ile oluşan DNA hasarının, kanser dışı olgularda en geç beş günde düzeldiği gösterilmiştir. Ancak, bizim çalışmamızda 2 saat üzeri ve yüksek konsantrasyonda sevofluran kullanımının oluşturduğu hasarın, daha uzun sürede geri dönebileceği gösterildi. Elde ettiğimiz bulgularla; kanser dışı olgularda, özellikle 2 saat üzeri süren ve tekrarlanan anestezik uygulamalar için sevofluran kullanılmasında sakıncalar olabileceğim, kanser dışı olgularda sevofluran konsantrasyonunu azaltmak için ek ilaç ve/veya alternatif yöntemlerin tercih edilmesini gerektiğinin ve bu şekilde oluşabilecek hasarın azaltılabileceğini düşünmekteyiz. Ancak yaptığımız araştırmada sevoflurana eklenen azotprotoksitin genel anestezi idamesi için ideal bir ajan olmadığı, alternatif olarak kısa etkili bir opioid olan remifentanilin tercih edilebileceği gösterilmiştir. Benzer biçimde, açık sistemler ile yapılan pediyatrik anestezi uygulamalarında, indüksiyon ve idamede kullanımı neredeyse rutin hale gelmiş olan sevofluran anestezisinin anestezist ve diğer ameliyathane personeli için taşıdığı potansiyel riskin gözden geçirilmesinin yerinde olacağı kanısındayız. 71
Özet (Çeviri)
VII.SUMMARY In this study the genothoxic potential of sevoflurane-selected as the inhalation agent in the maintanence of anesthesia combined with remifentanyl or azote protoxide was compared in benign cases. The patients were randomized to three groups. In group K sevoflurane was used as maintanence agent, in group SR sevoflurane was combined with remifentanyl and in group SA sevoflurane was combined with nitrous oxide. Blood tests were done preoperatively, at the postoperative 120th minutes and on postoperative first and fifth days. Comet test was used to study genotoxicity. There were no significant differences depending on genothoxic damage observed between three groups. Although this genothoxic damage was regressive with preoperative values in group SR but not in group SA and K. The additive effect of remifentanyl on anesthesia maintanence in group SR was considered to be beneficial for this regression. It has been estimated that genothoxic characteristic of sevoflurane may have taken origin from compound A carrying electrophillic characterictic like alkylating agents. In a lot of in vivo studies, it has been shown that the DNA damage caused by short time exposure to anesthetic inhalation agents regressed to preoperative values in five days. However, in our study it has been shown that this damage caused by long term and high concentration exposure to inhaler agents has taken longer time to regress. At the end of our study, we believe that there may be some persistent side effects with the use of long term and repeated times of sevoflurane in benign cases. Therefore, additive medications and/or alternative methods should be combined to sevoflurane maintanence in order to lower its concentration. İn this way_we may lower the DNA damage. However, in our study it has been shown that azote protoxide is not a suitable agent for that purpose; instead remifentanyl may be preferred as an additive agent because of its shorter effect within opioids and its reducing effect on sevoflurane concentration. Likewise, in pediatric cases, sevofluran used via open systems as an induction and maintanence agent is a potential risk for anesthesiologist and other operating room staff. As a result, this potential risk has to be evaluated by further studies. 72