Nitröz oksit ve Remifentanilin akut maruziyetinde klinik ve hematolojik etkilerinin karşılaştırılması
The comparison of clinical and haematological effects of Nitrous Oxide and Remifentanil during acute exposure
  1. Tez No: 267982
  2. Yazar: ELZEM ŞEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞE MIZRAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Çalışmamızda Nitröz oksit ve remifentanilin hemodinamik parametreler, bazı hematolojik değerler, derlenme süresi, yan etkiler, hasta ve cerrah memnuniyeti üzerine olan etkilerini karşılaştırmayı amaçladık.ASA I-II risk grubunda abdominal histerektomi planlanan, 75 olgu rastgele üç gruba ayrıldı; azot protoksit (Grup N), remifentanil (Grup R) ve kontrol (Grup K). Remifentanil grubuna 0,5 µg kg-1 remifentanil yüklemesini takiben 0,2 µg kg-1 dk-1 infüzyona başlandı. Endotrakeal entübasyonun ardından, % 2 sevofluran ile birlikte % 50 O2/N2O (Grup N) veya hava (Grup R, K) içeren 4 L dk-1 taze gaz verilmeye başlandı. Hemodinamik parametreler, B12 vitamini ve ferritin değerleri, yan etkiler, hasta ve cerrah memnuniyeti ve derlenme süreleri kaydedildi.Sıfırıncı, 10., 15., 30. dakikalarda intraoperatif kalp atım hızı (KAH), remifentanil grubunda kontrol grubuna göre istatistiksel olarak düşük bulunmuştur (p0,05). Aldrete derlenme skorunun 9 olma süresi Grup N'de Grup R'ye göre istatistiksel olarak daha yüksekti (p=0,009).
Özet (Çeviri)
In our study we aimed to compare the effects of nitrous oxide and remifentanil on haemodynamic parameters, some heamotologic values, recovery times, side effects, patient and surgeon satisfactions.Seventy-five ASA I-II scheduled for abdominal hysterectomy, were randomly divided into three groups; nitrous oxide (Group N), remifentanil (Group R) and control (Group K). Remifentanil were given at a bolus dose of 0,5 ?g kg-1 to the remifentanil group patients and an iv infusion of 0,2 ?g kg-1 dk-1 dose was started. After tracheal intubation, fresh gas 4 L dk-1 including 50 % O2/N2O (in Group N) or medical air (in Group R, K) in with 2 % sevoflurane was started to be given. Haemodynamic parameters, B12 vitamin and ferritin values, side effects, patient and surgeon satisfactions and recovery times were recorded.In remifentanil group, intraoperative heart rate (HR) values were found to be statistically lower than in control group at 0., 10., 15., 30.