Propofol?alfentanil, propofol?remifentanil ve propofol?sevofluran kombinasyonlarının laringeal maske yerleştirilmesi üzerine etkilerinin karşılaştırılması
- Tez No: 247668
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bugüne kadar laringeal maske (LM) yerleştirilmesi için yeterli koşullarısağlayan anestezi yöntemi üzerine birçok çalışma yapılmıştır. Bu çalışmadapropofol ile birlikte uygulanan alfentanil, remifentanil ve sevofluranın LMyerleştirilmesi üzerine etkilerinin karşılaştırılması amaçlanmıştır.Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Yerel Etik Komite onayı alınarak,Marmara Üniversitesi Hastanesi ameliyathanesinde; ASA I-III grubunda, 18-70 yaşarasında, LM yerleştirilmesine uygun minör cerrahi işlem uygulanacak 60 hastaçalışmaya dahil edildi. Hastalar randomize olarak 3 gruba (n=20) ayrıldı. 1'incigruba propofol + alfentanil anestezisi (Grup PA), 2'inci gruba propofol +remifentanil anestezisi (Grup PR) ve 3'üncü gruba ise propofol + sevofluran + azotprotoksit anestezisi (Grup PS) uygulandı. İlk iki gruptaki hastalara anesteziindüksiyonundan 2 dakika sonra, PS grubunda ise tidal sonu sevofluran MAKdeğeri %2'ye geldiğinde LM yerleştirildi. Laringeal maske yerleştirilmesi kolaylığıDerece-1 (mükemmel, LM yerleştirilmesi sırasında her hangi bir yanıt yok), Derece-2 (kabul edilebilir, LM yerleştirilmesi sırasında öğürme, öksürme ya da yutkunmaolması) ve Derece-3 (kötü, ağzın açılamaması ya da LM'nin ısırılması) şeklindederecelendirildi ve kaydedildi. Ayrıca her hasta için LM girişimi sayısı da kaydedildi.Hastaların preoperatif, indüksiyon sırasında, indüksiyon sonrası 2'inci dakikada,LM yerleştirilmesi sırasında ve 1, 2 ve 5 dakika sonrasındaki kalp tepe atımı,arteryel kan basıncı, oksijen satürasyonu ve end-tidal karbondioksit değerlerikaydedilerek çalışma sonlandırıldı.PR grubunda LM yerleştirme derecesi 1 olan hasta sayısı anlamlı düzeydedaha fazla bulundu. LM yerleştirilmesi için tek bir girişimin yeterli olduğu hastasayısı ise PR ve PS gruplarında anlamlı düzeyde yüksek olarak tespit edildi. Genelolarak değerlendirildiğinde ise PS grubunun hemodinamik parametrelerde minimaldeğişikliklere neden olduğu görüldü.Elde edilen veriler doğrultusunda propofol ile birlikte kullanılan sevofluranınLM yerleştirilmesinde optimal şartları sağlayacağı kanısına varmış bulunmaktayız.
Özet (Çeviri)
Many studies have been made about the anesthesia methods providingoptimal conditions for laryngeal mask airway (LMA) insertion. The purpose of thepresent study was to compare the effects of alfentanil, remifentanil and sevoflurane,co-administered with propofol, on LMA insertion.After obtaining Faculty Ethic Committee approval and patients? writtenconsents, 60 patients aged 18-70 years, American Society of Anesthesiologists(ASA) physical status I-III, undergone minor surgical procedures, have been includedin the study. Patients were randomized into three groups (n=20). Propool + alfentanil(Group PA), propofol + remifentanil (Group PR) and propofol + sevoflurane + N2O(Group PS) combinations were administered to groups 1, 2 and 3 respectively. In thefirst two groups LMA was inserted 2 minutes after anesthesia induction, and in PSgroup after end-tidal sevoflurane MAC value reached to 2 %. Ease of insertion wasgraded according to a three-point scale. Grade 1 ? excellent, no response tolaryngeal mask insertion; Grade 2 ? acceptable; gagging or swallowing with insertionof laryngeal mask; and Grade 3 ? poor; unable to open mouth or biting on insertion ofLMA. Additionally for each patient, LMA insertion attempt number was also recorded.Heart rate, arterial blood pressure, oxygen saturation and end-tidal carbondioxidevalue were recorded preoperatively, at anesthesia induction, second minutes afterinduction, at LMA insertion, and at first, second and fifth minutes after insertion.In PR group, Grade 1 ease of insertion was found significantly greater than theother groups. The number of patients that single attempt is adequate for LMAinsertion was significantly greater in PR and PS groups. Overall , minimal changeshave been observed in PS group.We conclude that propofol-sevoflurane combination provides optimalconditions for LMA insertion.