Elektif sezeryanlarda epidural ropivakain-tramadol ile ropivakain-fentanil kombinasyonlarının karşılaştırılması
The comparison of ropivacaine-tramadol and ropivacaine-fentanyl combinations in elective caesarean
  1. Tez No: 165478
  2. Yazar: FATİH BAHATTİN DURU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NECATİ ÇANAKÇI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
ÖZET Bu çalışmada miadında, elektif sezaryen operasyonu planlanmış gebelerde epidural yoldan %0,5 ropivakain (Grup R), %0,5 ropivakain ile 100 mg tramadol (Grup RTıoo), %0,5 ropivakain ile 200 mg tramadol (Grup RT200), %0,5 ropivakain ile 100 mcg fentanil (Grup Fıoo) karşılaştırılarak, anestezi kalitesi, maternal hemodinamik etkiler, fetal ve neonatal etkilerle, yan etkileri arasmda fark olup olmadığının belirlenmesine çalışıldı. Çalışma standart epidural anestezi tekniği kullanılarak 60 sağlıklı gebede gerçekleştirildi. Hasta pozisyonu, uygulanan spinal aralık not edildi. Hastalar kapalı zarf yöntemi ile 4 gruba ayrıldılar. Grup R'deki gebelere %0,5 ropivakain, Grup RTıoo'de ki gebelere %0,5 ropivakain ile 100 mg tramadol, Grup RT2oo'de ki gebelere %0,5 ropivakain ile 200 mg tramadol, Grup Fıoo'de ki gebelere %0,5 ropivakain ile 100 mcg fentanil, bütün gruplarda toplam hacim 20 mi olacak şekilde ve solüsyonun bitimini takiben 2 mi %0,9 NaCl eklenerek uygulandı. Hangi test ajanının verildiğini bilen araştırmacı solüsyonu 5 ml/dak hızında ve aralarda 30 sn duraklayarak uyguladı. Maternal hemodinamik veriler, duysal blok seviyesi (pinprick metodu ile), motor blok seviyesi, sedasyon skoru not edildi. Yan etkiler intraoperatif dönemde kaydedildi. Anestezi T4 seviyesine ulaşınca cerrahi işlem başlatılıp, bu süre not edildi. Cerrahi süre kayıt edildi. Cerrahinin bitiminde cerrah ve hasta tarafından yöntem değerlendirildi ve not edildi. Fetal kalp hızı kardiyotokograf ile, epidural kateterizasyondan önce, epidural ajan uygulamasından sonra, 1., 5. ve 10. dakikalarda not edildi. Yeni doğanlar, aynı çocuk hastalıkları doktoru tarafından doğum sonrası 1. ve 5. dakikalarda apgar skorlaması ile değerlendirildiler. 60İntraoperatif ve postoperatif gözlem kayıtlarım yapan araştırmacı, gebeleri randomizasyon numaralarına göre kör takip etti. Hastanın VAS değeri 4 olduğunda hasta kontrollü epidural analjezi kullanımı hatırlatılarak (HKEA) hastalara ropivakain başlandı. HKEA solüsyonu 300 mg ropivakain 400 mi %0,9 NaCl içinde hazırlanarak (%0,075), yükleme dozu olmadan, 5 ml bolus ve 15 dakika kilitli kalma süresi ile ayarlandı. VAS 4 olduğu an baz alınarak bazal, 5., 10., 20., 30. dakikalar ile 1., 4., 6., 12., 24., 36. ve 48. saatlerde sistolik, diastolik, ortalama arter basınçları, VAS, VPS, sedasyon skorları, motor blok derecesi ve duysal blok seviyeleri kayıt edildi. 48 saat sonunda hastamn ağrısı için yapılan işlemi değerlendirmesi istenerek kayıt edildi. İntraoperatif dönemde epidural kateterden veya intravenöz yoldan ek analjezik yapılması gereken veya genel anesteziye geçilmesi gereken durumlarda hasta çalışma kapsamı dışına alındı. Bulgular değerlendirildiğinde dört gruptada cerrahi için yeterli anestezi sağlandı. Cerrah tarafından yapılan değerlendirmede gruplar arasında fark saptanmadı. Grup Fıoo'de analjezi oluşturma süresi Grup RT2oo'e göre daha kısa bulundu. Maternal hemodinamik veriler incelendiğinde Grup RT2oo'ün hemodinamiyi bozmadığı görüldü. İntraoperatif sedasyon skorları incelendiğinde ise yetreli sedasyonun Grup RTıoo sağlandığı saptandı. Fetal ve neonatal yan etkiler incelendiğinde, dört gruptada yan etki saptanmadı. Tüm hastalarda ropivakain ile effektif, minimal yan etki ile ağrı tedavisi sağlandı. Bu çalışmadan elde edilen veriler, dört grubunda sezaryen operasyonlarında rahatlıkla kullanılabilceğini, ancak Grup RT2oo'ün iyi hemodinamik kararlılık sağladığım, motor bloğa en az ve yeterli sedasyona Grup RTıoo'ün sahip olduğunu, Grup Fi oo 'ün ise en hızlı analjezi oluşturduğu dikkate alınırsa, anesteziyolog, cerrrah ve hasta için en uygun ve effektif grubun Grup RTıoo olduğu saptanmıştır. 61
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, we compare the anaesthesia quality, maternal hemodynamic effects, fetal and neonatal effects and side effects of %0,5 ropivacaine, %0,5 ropivacaine and 100 mg tramadol, %0,5 ropivacaine and 200 mg tramadol, %0,5 ropivacaine and 100 meg fentanyl used in epidural anaesthesia in term pregnants who underwent elective caesarean section. 60 healthy pregnant women, scheduled for elective caesarean section, were enrolled in this study, standart epidural anaesthesia technique was used. Patient position and the level which the catheter was inserted was noted. Patients were randomised to four group using closed envolope method. In Grup R' %0,5 ropivacaine, in Grup RTıoo %0,5 ropivacaine and 100 mg tramadol, in Grup RT200' %0,5 ropivacaine and 200 mg tramadol and in grup F100 %0,5 ropivacaine and 100 meg fentanyl were used, in all groups main dose of 20 ml of study drugs injected and after that, 2 ml %0,9 NaCl was injected. The solution was injected in 5ml/min speed and the researcher waited 30 second between the doses. Maternal hemodynamic data, sensory block and motor block levels and sedation scores were noted. Side effects were recorded intraoperatively. Surgery was started when analgesia was achieved bilaterally to T4 and this time were noted Surgical period were recorded. At the end of surgery the overall quality of analgesia was judged by the surgeon and the patient. Fetal heart rate was noted before epidural catheter insertion, after catheter, and 1., 5., 10., min after the study drug was injected. Neonatal were evaluated by Apgar scores 1., 5., min after the delivery by the same pediatrician. 62The researcher whom made the intraoperative and postoperative recordings was blind to patients and recordings were made according to the randominization numbers. Patient controlled epidural anaesthesia with ropivacaine was started when the VAS score was 4. PCEA solution was prepared like this; 300 mg ropivacaine in 400 ml %0,9 NaCl (%0,075), 5 ml bolus and 15 minute lock out was programmed. The recordings was started when the VAS 4. Basal, 5., 10., 20., 30. minutes and 1., 4., 6., 12., 24., 36. ve 48. hours systolic, diastolic, mean blood pressures, VAS, VPS, sedation scores, motor block degree and sensory block level were recorded. After 48 hours patient judged the quality of the application about her pain and this was also recorded. Patients who require additional epidural or intravenous analgesic intraoperatively or general anaesthesia was applied were excluded All four groups achieved satisfactory anaesthesia for the surgery. No difference was obtained between the groups by the surgeons' judgments. The analgesia achieved time was shorter in group Fioo than Grup RT2oo- Grup RT200 did not affect the maternal hemodynamics. Adequate sedation was achieved in Grup RT100 according to the intraoperative sedation scores. No fetal or neonatal side effects were seen in groups. Pain treatment was achieved with ropivacain effectively and with minimal side effects in all patients. According to the this study, all four groups could be used comfortably in caesarean sections and also Grup RT200 had good hemodynamic stability, Grup RT100 had less motor block, adequate sedation, Grup Fioo had the fastest analgesia. In our opinion, the appropriate and effective group for anaesthesiologist, surgeon and the patient is Grup RTioo- 63