Mısırkurdu (Ostrinia nubilalis HBN Lepidoptera: pyralidae)'nun pupalarına uygulanan gamma radyasyonunun erginlerde meydana getirdiği kısırlığın ve erginlerin çiftleşme gücüne etkilerinin laboratuvar koşullarında araştırılması
Investigations on the effects of gamma irradiation on sterility and mating copacity of european corn borer (ostrinia nubilalis HBN., lipidoptera:pyrolidae) treated as pupae in laboratory conditions
- Tez No: 16548
- Danışmanlar: PROF. DR. İ. AKİF KANSU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Zooloji, Zoology
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmada Ostrinia nubilalis Hbn. 'in pupalarına değişik gamma radyasyonu dozlarının çeşitli etkileri araştırılmıştır. Denemeler 26 + 1°C sıcaklık ve % 65 + 5 orantılı nem içeren ve 16 saat gün uzunluğu olan iklim dolabında yürütülmüştür. O. nubilalis larvaları yapay ortamda yetiştirilmiş, elde edilen pupalar ergin çıkışından bir gün önce ışınlanmışlardır. Dişi pupalara 10,15,173, 20 ve 22,5 krad, erkek pupalara 10,2025, 3032.5 ve 35 krad gamma radyasyonu dozları uygulanmış olup dişilerde 15, erkeklerde 324 krad gamma radyasyonu dozlarının tam kısırlık oluşturdukları belirlenmiştir. Bunun yanında uygulama dozlarının ergin çıkışına, çiftleşme ve yumurtlama davranışları ile ömre etkileri de tespit edilmiştir. ANAHTAR KELİMELER : Ostrinia nubilalis Hbn., gamma radyasyonu »kısırlık.
Özet (Çeviri)
In mis study, various effects of different gamma irradiation dosages on the pupae of European Corn Borer (Ostrinia nubiialis Hbn.) were investigated. Studies were carried out in a room maintained at 26 + 1°C, 65 T 5 % RH and 16:8 h photoperiod. The larvae of o. nubiialis Hbn were reared artificially. Same aged pupae were irradiated one day before adult emergence. Male pupae were treated with 10,20,25,30,32.5 and 35 krad; female pupae 10,15,17.5, 20 and 22,5 krad gamma radiation doses. It was deter mined that males and females irradiated with 32.5 and 15 krad, respectively, were fully sterile. In addition, effects of irradiation doses on the adult emergence, mating and op position, and lengevity was investigated. KEY WORD S : O strinia nu bilalis Hbn, gamma radiation, sterility.