Ankara ilinde yetiştirilen mercimeklerde görülen fungal hastalıkların tespiti ve yayılış oranlarının saptanması
  1. Tez No: 16547
  2. Yazar: AYNUR KARAHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. Y. ZEKAİ KATIRCIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
ii ÖZET Yüksek lisans Tezi ANKARA İLİNDE YETİŞTİRİLEN MERCİMEKLERDE GÖRÜLEN FUNGAL HASTALIKLARIN TESPİTİ VE YAYILIŞ ORANLARININ SAPTANMASI Aynur KARAHAN Ankara üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Bitki Koruma Anabilim Dalı Danışman : Doç.Dr.Y. Zekai KATIRCIOĞLU 1991, Sayfa: 59 Jüri : Prof. Dr. Haluk SORAN Prof. Dr. Salih MADEN Doç. Dr. I. Zekai KATIRCI OĞLU Ankara ilinde mercimeklerde hastalığa sebep olan fungusları ve yayılışlarını tespit etmek için 1990 yılı Mayıs-Temmuz aylarında fide ve çiçeklenme-kapsül dönemlerin de sürveyler yapılmıştır. Ankara ilinde mercimek yetiştirilen alanların çoğunda kök çürüklüğü önemli bir hastalık olarak bulunmuştur. Çeşitli fungal patojenlerin sebep olduğu yaprak leke hastalıkları da tespit edilmiştir fakat önetnsiz bulunmuşlardır. Bu sürveyler sonucunda, ortalama hastalık oranı fide döneminde % 37.0 ve çiçeklenme-kapsül döneminde % 40. 7 bulunmuştur. İzole edilen fungusların yüzdeleri fide döneminde Pusarı um equiseti % 4.2, F. graminearum % 16.2, F. oxysporum % 9.3, F. solani % 4.9", Rhlzoctonia solani %0.9, AlternarTa alternata % 7.5, Cladosporium sp. % 4.5 ve Hel- minthosporium sp. % 4.7, çiçeklenme-kapsül döneminde F. equiseti % 3.0, F. graminearum % 10.8, F. oxysporum % 6. T, F. solani % 2. 7, R. solani % 2.0, A. alternata % 16.8, Çladosporium sp. % 7.2, Helminthosporium sp. % 6.9, Phoma medıcaginis % 4.9 ve Ulocladium atrum % 2.9 olarak hesaplanmıştır. Cladosporium sp. ve Helmi nthosporium sp. dışındaki bütün funguslar mercimeklerde patojen olarak bulunmuştur. ANAHTAR KELİMELER : Mercimek, mercimeğin fungal hastalıkları,
Özet (Çeviri)
iii ABSTRACT Masters Thesis OCCURENCE AND DISTRIBUTION OF FUNGAL DISEASES ON LENTILS IN ANKARA PROVINCE Aynur KARAHAN Ankara University- Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Plant Protection Supervisor : Assoc. Prof.Dr. Y.Zekai KATIRCIOĞLU 1991 j Page: 59 Jury : Prof.Dr. Haluk S0RAH Prof. Dr. Salih MADEN Assoc. Prof. Dr. Y.Zekai KATIRCI0ĞLÜ In May-July 1990 the surveys were performed in seedling and flowering-podding stages in order to deter mine the fungi causing diseases on lentil plants and the ir distribution in Ankara province. It was found that root-rot is an important disease in most of the lentil growing areas in Ankara province. Leaf spot diseases ca used by various fungal pathogens were also determined but were found unimportant. As a result of these surveys, it was found that the incidence of mean disease ratio was 37.0 % in seed ling stage and 40.7 % in flowering-podding stage. Percen tages of the isolated fungi were calculated as Fusarium equiseti 4.2 %, F. graminearum 16.2 %, 7. oxysporum 9» 3 %, F. solani 4.9 %, Rhizoctonia solani 0.9 %, Alter na rla alternata 7.5 %, Cladosporlum sp. 4.5 % and HelmTnt- hosporium sp. 4.7 % in seedling stage, F. equiseti 3.0 %, F. graminearum 10.8 %, F. oxysporum 6.1 %, 7. solani 2.7 "%, 5. solani 2.0 %, A. alternata 16.8 %, Cladosporlum sp. 7.2 %, HelmlrıthosporTum sp. 6.9 %, Phoma medicaginis 4.9 % and Ulocladium atrum 2.9 % in flowering-podding stage. Except Cladoşporium sp. and Helminthosporlum sp. all the fungi were found to be pathogenic on lentils. KEY WORDS : Lentil, fungal diseases of lentil.