Trichogramma embryophagum (Hartig) ve Trichogramma turkeiensis Kostadinov (Hym.: Trichogrammatidae) ile spodoptera Littoralis boisd. (Lep.: Noctuidae) arasındaki bazı biyolojik ilişkiler üzerinde araştırmalar
  1. Tez No: 16553
  2. Yazar: S.ZÜHAL GÜNAYDIN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NEŞET KILINÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
İÜ ÖZET Yüksek Lisans Tezi TRICHOGRAMMA EMBRYOPHAGUM (HARTÎG) VE TRİCHOGRAMMA TURKEIENSİS KOSTADİNOV (HYM, r TRÎCHOGRAMMATIDAE) ÎLE SPODOPTERA LITTORALİS BOISD, (LEPt NOCTUIDAE) ARASINDAKİ BAZI BİYOLOJİK İLİŞKİLER ÜZERİNDE ARAŞTIRMALAR S. Zühal GÜNAYDIN Ankara üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Bitki Koruma Anahilim Dalı Danışman î Prof. Dr «Neşet KILINÇER 1991, Sayfat 46 Jüri : Prof, Dr, Neşet KILINÇER Bu çalışma 1990-1991 yılları arasında A,Ü,Z,F, Bitki Koruma Bölümü' nde yürütülmüş ve pamuk yaprak kurdu (Spodoptera littoralis (Boisd.) (Lep: Noctuidae) yumur taları ile yumurta parasitoid'leri Trichogramma embryop- hagum (Hartig) ve _T. turkeiensis Kastadinov (Hym: Tric- hogrammatidae) arasındaki bazı biyolojik ilişkiler ince lenmiştir, Parazitoid'lerin kitle üretimlerinde un güvesi (Ephestia kuehniella zell.) (Lep. : Pyralidae) yumurtala rı kullanılmıştır. Laboratuvarda 25 1°C sıcaklık ve % 60 5 orantılı nem koşullarında, parazitoid'lerin pamuk yaprak kurdu yumurtalarındaki ömür uzunlukları, gelişme süreleri, parazitli yumurtalârin kararma süresi, bir yu murta içinde gelişen birey sayısı, cinsiyetler oranı, parazitli yumurtaların açılma oranı, bir dişinin bırak tığı toplam yumurta sayısı ve parazitleme davranışları araştırılmıştır.iv Çalışmada un güvesinden elde edilen parazitoid ' ler yanında aynı parazitoid ` lerin pamuk yaprak kurdu yumurtalar rında 3 döl boyunca yetiştirilen bireylerde bu denemeler tekrarlanmıştır, Araştırma sonuçlarına göre her -iki parazitoid türünün' de labor atuvar denemeleri, süresince pamuk yaprak kurdu yumurtalarını etkin şekilde parazitledikleri gözlen miş ve biyolojik savaşım açısından umut verici sonuçlar elde edilmiştir, ANAHTAR KELİMELER" t Spodoptera littoralis» Trichogramma embryophagum » Trichogramma turkelensis biyolojik ilişkiler f biyolojik mücade*- le.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters Thesis KESEARCHS ABOUT SOME BIOLOGICAL RELATIONS BETWEEN TRICHOGRAMMA EMBRYOPHAGUM (HARTİG) AND TRICHOGRAMMA TURKEIENSIS KASTADINOV (HYM.î TRÎCHOGRAMMATIDAE) AND SPODOPTERA LITTORALIS BOISD. (LEP. r NOCTUÎDAE) S. Zühal GÜNAYDIN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Science Department of Plant Protection Supervisor: Prof. Dr. Neşet KILINÇER 1991, Page: 46 Jury : Prof.Dr. Neşet KILINÇER This study has been ciarried out in the Plant Protecting Department of Agricultural Faculty of Ankara University between the years 1990-1991. Some biologic relations between the eggs of cotton leaf worm ( Şpodop- tera littoralis Boisd.) (Lep.: Noctuidae) and egg parasitoids, Trichogramma embryophagum (Hartig) and T_. turkeiensis Kastadinov (Hym. : Trichogrammatidae) have been studied. The eggs of flour moth (Ephestia kuehniella Zell.) (Lep. : Pyralidae) have been used in the mass production of parasitoids. In the laboratory, in the moisture conditions of 25 1°C temperature and % 60 5 rates? the life length of parasitoids in the eggs of cotton leaf worm, their development periods, the darkenning of individuals developed within an eggs, the total egg number left by a female and the behaviors of parasitizing have been researched.yi In the study JLn addition to parasitoids provided from flour mothj these trials haye been repeated- in -the individuals looked after for a period of 3 generations in the eggs of cotton leaf worm of the same parasitoids. According to the results of the research ^ it has been observed that the two parasitoids types have parasited effectively eggs of cotton leaf worm during the time of laboratory trials. Hopeful results about biologic control have been obtained, KEY WORDS r Spodoptera littoralis « Trichogramma embryophagum, Trichogramma turkeiensis, biologic relations, biological control,