Seramik laminant veneer restorasyonların in vitro ve in vivo değerlendirilmesi
In vitro and in vivo evaluation of ceramic laminate veneer restorations
  1. Tez No: 165533
  2. Yazar: BİLKAY EMRE KARAMAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MÜBİN SITKI ULUSOY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
139 BÖLÜM VI ÖZET Son yıllarda estetik diş hekimliğideki gelişmelerle beraber laminat veneer restorasyonlarında kullanımları oldukça yaygınlaşmıştır. Diş yapışım koruması, estetik başarısı ve hasta tararından çok kolay kabul edilebilir olmaları bu restorasyonların popüleritesini daha fazla artırmıştır. Daha önceden uygulanan kompozit seramik veneer restorasyonların renk değiştirmesi en büyük dezavantajlarıydı.Seramikteki gelişmelerle birlikte veneer restorasyonların uygulanmalarında seramik materyalinin kullanılması daha yaygın bir durum olmuştur. Veneer restorasyonların en büyük dezavantajı restorasyonun uygulanmasını takip eden kısa bir zaman aralığında gözlenen kopma ve kırılmalar olarak bilinmesine rağmen son yıllarda geliştirilen adeziv rezin teknolojisi ile birlikte bu durum ortadan kalkmıştır. Bu çalışmanın in vitro bölümünde amaçlanan, seramik veneer restorasyonların simantasyonunda kullanılan dual- cure rezin sunanlardan farklı 4 tanesini kullanarak diş üzerine simante ettiğimiz örnekleri belirli sürelerde suda beklettikten sonra bağlanma direncini, süreler göz önünde bulundurularak karşılıklı olarak test etmektir. Ayrıca bu kopma dayanımı sonucunda meydana gelen spesifik kırık şekillerini taramalı elektron mikroskobu (SEM) ile değerlendirmektir. Farklı adeziv rezin yapıştırıcılar kullanılarak hazırlanan seramik veneer restorasyonların laboratuar koşullarında bağlanma dirençlerini test etmek için 200 adet silindir seramik örnek hazırlandı. Bu örnekler her siman grubuna 50 örnek düşecek şekilde ayrıldı Her siman grubu kendi içerisinde 10'lu alt gruplara ayrıldı ve örnekler 15 dakika, 1 saat, 1 hafta, 1 ay, 2 ay olacak şekilde 5 farklı zaman aralığında 37 Derece' lik distile suda bekletildi. Daha sonra tüm örneklerin instron cihazında bağlanma dirençleri140 test edildi.
Özet (Çeviri)
141 ABSTRACT In recent years the application of laminate veneer restorations become widespread because of the improvements in esthetic dentistry. The popularity of mis kind of restorations increase due to their esthetic success, protection of dental tissues and being acceptable restorations for patients. The main disadvantage of the composite ceramic veneer restorations that used before is the discoloration of the restorations. Although tear and fracture after the cementation seem to be the main disadvantages of veneer restorations, it is not seen so much because of the progress in adhesiv resin technology. The aim of the in vitro part is to test the bond strengths of 4 different kinds of dual- cure resin cements and to analyze/examine the specific fracture types in SEM. 200 cylindiric ceramic specimens were prepared in order to test the bond strengths between 4 different kinds of adhesive resin cements and ceramic veneer restorations. The specimens were separated into 4 groups that includes 50 specimens. Each groups were separated into 5 subgroups that includes 10 specimens. The specimens were put in distilled water 15 minutes, 1 hour, 1 week, 1 month, 2 months at 37°C. The bond strengths of each specimens were measured in Instron machine.