CAD/CAM ile üretilen porselen laminat veneerların kenar ve internal uyumunun in vivo ve in vitro olarak karşılaştırmalı olarak araştırılması
In-vitro and in-vivo evaluation of marginal and internal fit of cad/cam and ips E.MAX press ceramic laminate veneers
- Tez No: 388640
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜBİN SITKI ULUSOY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 192
Özet
Uzun ömürlü estetik için yapılan çalışmaların cevabı olarak ve gelişen teknoloji ile birlikte porselen veneerlar popüler hale gelmiştir. Birçok araştırmacı porselen laminat veneerların marjinal ve internal uyumlarını araştırmaktadır. Bununla birlikte, CAD-CAM teknolojisi ile ilgili devam eden çalışmalar, laoratuvarda üretilen restorasyonların başarılı marjinal ve internal uyumuna yakın sonuçlanmıştır. CEREC 3 sistemi, başarılı restorasyonların üretilebildiği CAD-CAM sistemlerinden biridir. Fakat aynı zamanda CEREC 3 restorasyonların marjinal ve internal adaptasyonlarını araştıran az sayıda çalışma vardır. Bu durumu takiben kullanılan CEREC 3 sisteminin porselen veneerların marjinal ve internal uyumlarına etki edip etmeyeceği merak uyandırmaktadır. Aynı zamanda kullanılan farklı tüm seramik sistemlerinin porselen veneerların marjinal ve internal uyumlarına etki edip etmeyeceğinin araştırıması da ilgi uyandırmaktadır. Bundan dolayı, bu in vivo ve in vitro çalışmanın amacı, farklı tüm seramik sistemler ile üretilen porselen veneerların marjinal ve internal uyumlarının değerlendirilmesidir. Aynı zamanda, bu in vivo ve in vitro çalışmanın diğer bir amacı ise orta vade de porselen veneerların klinik performanslarının değerlendirilmesidir. Çalışmanın sınırlamaları göz önünde bulundurulmak koşuluyla, bu çalışma, CEREC 3 sisteminin kullanılmasıyla homojen standardize materyallerin avantajlarıyla birlikte iyi bir in vitro marjinal ve internal uyuma ulaşmanın mümkün olduğunu göstermiştir. Fakat in vivo olarak CEREC 3 ve IPS e.max Press sistemleriyle üretilen porselen laminat veneerların marjinal ve internal adaptasyonları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır. İn vivo olarak elde edilen marjinal ve internal aralık değerleri in vitro olarak elde edilenlere göre daha yüksek bulunmuştur. Bununla birlikte, hem in vivo hem de in vitro gruplarda, internal ve marjinal aralık değerleri arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmuş olup bu iki değişken arasında korelasyon olduğu gösterilmiştir. Çalışmanın kombine edilmiş sonuçlarına göre, orta vadede porselen laminat veneerların dayanıklı ve estetik restorasyonlar olduğu gösterilmiştir. 3 yıllık takipte yüksek oranda başarı yüzdesi kaydedilmiştir ve kullanılan her iki tüm seramik sistemleri arasında Modifiye Ryge Kriterlerine göre istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
CAD-CAM technology was introduced to the dental community more than 20 years ago. Nowadays, there is a variety of CAD-CAM systems available for the fabrication of all types of indirect restorations. Patient?s demands for treatment of unesthetic anterior teeth are steadily growing. Several treatment options have been proposed to restore the esthetic function of the dentition. Several treatment options have been proposed to restore the esthetic function dentition. In response to the search for more durable esthetics and with the improvement of dental technology, porcelain veneers have been become very popular. Many researchers have criticized the marginal and internal fit of porcelain laminate veneers. However, the continuing development of CAD-CAM technology has resulted to succesful marginal and internal adaptation similar to that of the laboratory-fabricated restorations. CEREC 3 system is the one of CAD-CAM system that succesful restorations can be fabricated. But at the same time there is fewer researchs that marginal and internal adaptation of CEREC 3 restorations are evaluated. Following on from that statement it was of interest to investigate whether or not the CEREC 3 system used would influence the marginal and internal integrity of porcelain laminate veneers. It was also of interest to examine whether the use of a different full ceramic systems would produce a different effect on the marginal and internal integrity of the porcelain laminate veneers. Thus the purpose of this in vivo and in vitro study was to investigate the marginal and internal integrity of porcelain laminate veneers that were fabricated different full ceramic systems. In addition to this, another aim of the present in vivo and in vitro study was to evaluate the overall clinical performance of porcelain veneers in the medium term. Within the examined limis, this study confirmed that it is possible to use CEREC 3 system to achieve good in vitro marginal and internal fit with the advantages of homogeneous standardized materials but the results in this study demostrated that there was no significant difference between in vivo marginal and internal adaptation of porcelain veneers which were fabricated with these two systems. It shuold be noted that in vivo marginal and internal discrepancies have showed significantly greater values than in vitro values. In addition to these results, in both in vivo and in vitro groups, marginal discrepancies have showed greater values than internal discrepancies? values and it was showed that in vivo and in vitro discrepancy variables have pozitive correlation between each other. The combined results of this study indicate that porcelain veneers are durable and esthetic restorations in the medium term. A high percentage of success was noted and there was no significant difference between used two full ceramic systems according to Modified Ryge Criterias at the 3-year recall.