Kemik sintigrafisi için yeni 99M-Tc difosfonat radyofarmasötiklerinin geliştirilmesi
Developing new 99M-Tc diphosphonate radiopharmaceuticals for bone scintigraphy
  1. Tez No: 165536
  2. Yazar: FUNDA GAMZE DURAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MAKBULE AŞIKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eczacılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
ÖZET Yüksek kemik tutulumları, kandan hızlı temizlenmeleri ve in vivo stabilitelerinden dolayı 99mTc - difosfonat bileşikleri kemik görüntüleme ajanları olarak en çok tercih edilen bileşiklerdir. Kemik sintigrafisinde en çok kullanılan radyofarmasötik 99mTc ile işaretli bir difosfonat olan 99mTc - MDP' dir. Çalışmamızda bilinen en güçlü kemik resorpsiyonu inhibitörlerinden, yeni nesil bir difosfonat türevi olan zoledronik asitin 99mTc ile işaretlenmesi, deney hayvanlarında biyodağılım çalışmalannm yapılması ve alınan sonuçların 99mTc - MDP' den alman sonuçlarla karşılaştırılması amaçlanmıştır. Zoledronik asit 99ınTc ile doğrudan işaretleme yöntemine göre işaretlendi. Öncelikle etkin madde, kalay klorür, askorbik asit ve izleyici miktarlarımn işaretleme verimi üzerine etkisi incelendi. Sonuçta ideal formülasyon 0,5 mg zoledronik asit, 0,02 mg kalay klorür, 0,5 mg askorbik asit ve 1 mCi 99mTcO4 olarak belirlendi. İşaretleme verimi kağıt kromatografisi ile hesaplandı ve > % 99 bulundu. Yapılan stabilite çalışmalarında işaretli bileşiğin in vitro stabilitesinin 6 saat boyunca önemli bir değişiklik göstermediği görüldü. İn vivo biyodağılım çalışmalarında yaklaşık 1,3 kg ağırlığındaki Yeni Zelanda beyaz tavşanları ile çalışıldı. Bir grup tavşana 99mTc - ZOL bileşiği verilirken, diğer gruba 99mTc- MDP uygulandı. Hidrasyonu sağlamak amacıyla enjeksiyonu takiben tavşanlara serum fizyolojik verildi. 30 dakika dinamik görüntü alındı. 24 saat boyunca belirlenen saatlerde 5 dakikalık statik görüntüler alındı. 1., 2., 4. ve 6. saatlerde hayvanlardan alman kan örneklerinin ve bu numunelerin santrifüjlenmesi ile elde edilen plazma örneklerinin sayımları alındı. İki grup tavşana da aynı işlemler yapıldıktan sonra alman sonuçlara dayanarak kemik / yumuşak doku oranlan, kan ve organ klirensleri hakkında bilgi edinildi. 109Sonuç olarak 99mTc - ZOL bileşiğinin kemik görüntüleme amacıyla kullanılabileceği, 99mTc - MDP bileşiği ile benzerlik gösterdiği ve alternatif olabileceği sonucuna varıldı. 110
Özet (Çeviri)
SUMMARY“Tc- biphoshonates are the most preferred bone imaging agents because of their high bone uptake, rapid blood clearance and in vitro stability. In nuclear medicine departments the most commonly used agent for bone scintigraphy is also a ”99mTc-labeled biphosphonate, 99mTc-MDP. In our study, it is aimed to label a new generation biphosphonate, zoledronic acid, known to be one of the most potent bone resorption inhibitors, with 99mTc, perform biodistribution studies in laboratory animals and compare the results with 99mTc-MDP's. Zoledronic acid is labeled by direct method. Initially, the effects of various quantities of zoledronic acid, stannous chloride, ascorbic acid and 99mTcCV to the labeling efficiency are investigated. Consequently, the ideal formulation is determined as 0,5 mg zoledronic acid, 0,02 mg stannous chloride, 0,5 mg ascorbic acid and 1 mCi 99TcCV. The labeling efficiency is calculated by paper chromatography and it is found to be > % 99. According to in vitro stability studies, it is obviously seen that the radiolabeled compound shows no major difference at the end of the 6 hour. In in vivo biodistibution studies, -1,3 kg weighted New Zelland white rabbits are used. 99mTc-ZOL is administered to one rabbit group, 99mTc-MDP is administered to the rest. Immediately after the enjection saline solution is given for hidration. 30 minutes dinamic images, 5 minutes of static images at the times determined during 24 hours were acquired. At 1st, 2nd, 4th and 6th hours, blood samples are taken and sanrifuged to get the serum. Both blood and serum counts are registered. 112