Multipl myelom'da F-18 FDG PET/BY ve TC-99M MIBI spect/bt'nin karşılaştırılması
The comparison of F-18 fFDG pet/BY ve tc-99M mibi SPECT/BT in multiple myeloma
  1. Tez No: 447307
  2. Yazar: SEYED BARESH RAZAVI KHOSROSHAHI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALUK BURÇAK SAYMAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
ÖZET Razavi Khosroshahi S.B. MULTİPL MYELOM'DA F-18 FDG PET/BT VE Tc-99m MIBI SPECT/BT'NİN KARŞILAŞTIRILMASI. İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Nükleer Tıp ABD. Tıpta Uzmanlık Tezi. 2016 Multipl myelom (MM), kemik iliğindeki B hücrelerinden köken alan plazma hücrelerinin habis bir hastalığıdır. Bu hastalığın gerek evreleme aşamasında ve prognoz tayininde gerek nüks araştırması ve tedaviye yanıtın değerlendirilmesinde farklı görüntüleme yöntemleri kullanılmaktadır. Tc-99m MIBI tüm vücut planar sintigrafisi hastalığı göstermede kullanılsa da, F-18 FDG PET/BT, MIBI sintigrafisinin yerini almıştır. Ancak yeni geliştirilen SPECT/BT teknolojisinin kullanılmaya başlanmasıyla hassasiyet ve özgüllüğün artacağını düşünürek ve kar maliyet yönünü de göz önüne alarak bu iki yöntemin prospektif olarak karşılaştırılmasına karar verdik. Bu hedefle, MM tanısı için F-18 FDG PET/BT çekilen 40 hastaya Tc-99m MIBI planar tüm vücut ve SPECT/BT görüntülemesi de uygulandı. Veriler Ki kare yöntemi kullanılarak istatiksel olarak değerlendirildi. Lezyonları bölge bazında değerlendirdiğimizde F-18 FDG PET/BT ve Tc-99m MIBI SPECT/BT çift pozitif oranı %80.6 iken çift negatif oran %90.5 olarak hesaplandı. Hasta bazında değerlendirildiğinde ise bu oranlar sırasıyla %93.1 ve %72.7 bulundu. Her iki yöntem subgruplar olarak değerlendirildiğinde de benzer sonuçlar elde edildi. Kemik iliği biyopsisini altın standart olarak kabul ederek testler kıyaslandığında ise PET/BT'nin duyarlılığı %86.7, özgüllüğü %87.5, PPD %92.9 ve NPD %77.8 olarak hesaplanırken SPECT/BT'de ise değerler sırası ile %93.3, %87.5, 93.3 ve %87.5 bulunmuştur. Tc-99m MIBI ile yapılan tüm vücut planar ve SPECT/BT yöntemleri karşılaştırıldığında ise tüm vücut görüntülemede 18 hastada lezyon saptanamaz iken, bu hastaların 8'inde SPECT/BT'de lezyon bulundu. Çalışma sonuçlarına göre MM hastalarının tüm klinik değerlendirme aşamalarında Tc-99m MIBI SPECT/BT, F-18 FDG PET/BT'ye göre daha ucuz maliyete sahip olduğu gibi tanısal değer açısından F-18 FDG PET/BT'ye eşdeğer ve yerini doldurabilecek bir yöntemdir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Razavi Khosroshahi S.B. THE COMPARISON OF F-18 FDG PET/BT VE Tc-99m MIBI SPECT/BT IN MULTIPLE MYELOMA. Istanbul University Cerrahpasa Medical Faculty Nuclear Medicine Dept. Specialization Thesis. 2016 Multiple myeloma (MM) is a malignant disease of plasma cells derived from B cells in the bone marrow. Different imaging methods for staging, evaluation of relapse, response to therapy and prognosis are used. Despite the role of Tc-99m MIBI planar whole body scintigraphy is demonstrated, it is replaced by F-18 FDG PET/CT. Considering that the sensitivity and specificity will increase after the introduction of the newly developed SPECT/CT technology and its cost-effectiveness let us to compare these two methods prospectively. With this purpose, in 40 patients diagnosed as MM and referred for F-18 FDG PET/CT for further examination, additional Tc-99m MIBI planar and SPECT/CT imagings were performed. The obtained data were statistically evaluated by using Chi-square test. When the lesions were evaluated on regional basis SPECT/CT had a dual positive rate of 80.6% and a dual negative rate of 90.5%. On the other hand, when the evaluation was done on patient base, these ratios were calculated as 93.1% and 72.7%, respectively. Similar results were obtained when both methods were evaluated in subgroups. When bone marrow biopsy was accepted as a gold standard method, PET/CT sensitivity, specificity, PPV and NPV were calculated as 86.7%, 87.5%, 92.9% and 77.8% respectively, whereas for SPECT/CT were 93.3%, 87.5%, 93.3 and 87.5% respectively. When Tc-99m MIBI scintigraphy planar whole body and SPECT/CT images were compared, of 18 patients without any lesion on whole body imaging, 8 had lesions on SPECT/CT. According to the study results, in all clinical evaluation steps of patients with MM, having less cost as well as same diagnostic value, Tc-99m MIBI SPECT/CT can be a replacement for F-18 FDG PET/CT.