Üriner inkotinanslı hastaların yaşam kalitesi ve öz bakım gücü arasındaki ilişkinin incelenmesi
The relation between the life quality and self care agency urinary incontinance patients
  1. Tez No: 165535
  2. Yazar: GÖNÜL ONGU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞENAY KAYMAKÇI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
69 BÖLÜM 6 ÖZET Bu araştırma üriner inkontinans hastaların yaşam kalitesi ve öz bakım gücü arasındaki ilişkinin saptanması amacıyla tanımlayıcı, kesitsel ve prospektif olarak yapılmıştır. Araştırma Ege Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Üroloji Anabilimdalı Polikliniği ve ürodinami ünitesinde Mayıs 2004 - Ağustos 2004 tarihleri arasında yapılmıştır. Araştırma kapsamına üriner inkontinans sorunu yaşayan 81 hasta alınmıştır. Araştırmada; sosyo - demografik özeliklerin belirlenmesi için anket formu yaşam kalitesi için, Yaşam Kalite Ölçeği ( The Mos 36 Hem Short Form Health Survey SF 36) ve öz bakım gücü ölçeği kullanılmıştır. Veriler SPSS (statistical Package of Socral Srerence) for Windows 11.0 istatistik paket programında değerlendirilmiştir. Üriner inkontinans sorunu yaşayan kadınların erkeklerden daha fazla olduğu ve yaş ortalamasının 58, 56±10,21 olduğu, hastaların % 64,2'sinin tedavi almadığı, yaş arttıkça yaşam kalitesinin azaldığı, öz bakım gücü puanının erkeklerde daha yüksek ( erkek = 120,45, kadın= 111,89) olduğu,idrar kaçırma süresi arttıkça inkontinans nedeniyle karşılaşılan sorunların arttığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
70 ABSTRACT This research has been planned as a descriptive, sectional and prospective study to determine the relation between the life quality and self-care Agency of urinary incontinance patients. The research has been carried out in Ege University Research and Application Hospital Urology Departmant Polyclinic and Urodynamic Unit and data was collected in May 2004-August 2004. in the scope of research, there were 81 patients who are appropriate fort they limiatations and have urinary incontinance. in the research, survey form has been used to determine socio-demographic characteristics, life quality scale (The Mos 36 Hem Short Form Health Survey SF 36) and Exercise of selfcare Agency scale have been used for the life quality. Data has been evaluated under SPSS (statistical Package of Socral Srerence) for Windows 11.0 statistics package program. As a result, it has been found that women have more urinary incontinance problems than men and the mean age was 58,56±10,21 and 64,2% of patients didn't have any treatment and also as the age increases the life quality decreases, Şelf Çare Agency point was higher for men ( men: 120,45, women: 111,89) and as the involuntary release of urine increases the problems arised from incontinance increases. KEY WORDS: Urinary incontinance, Life quality, Şelf Çare Agency