Vasküler SERCA inhibisyonunun serotonin yanıtlarındaki işlevi: Sekresyon-tipi kenetlenmeye bir kanıt
The role of vaskular SERCA inhibition on serotonin responses: An evidence for 'secretion-like' coupling
- Tez No: 165563
- Danışmanlar: DOÇ. DR. METİNER TOSUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
ÖZET Bu çalışmada, siklopiazonik asitin neden olduğu SERCA blokajının 1) vasküler tonus üzerindeki direkt etkileri 2) endotelyum, NOS ve COX tarafından modülasyonu ve 3) agonist (5-HT) yanıtlarındaki işlevi izole sıçan torasik aortunda araştırılmıştır. Bulgularımız endotelli veya endotelsiz sıçan torasik aortunda SERCA blokajına bağlı gelişen yanıtlarda, NO ve endojen prostanoidlerin yanı sıra konstriktör bir ajanın varlığını düşündürmektedir. CPA'nın uzun süre indometazin ile etkileştirilen endotelsiz dokularda çoğunlukla etkisiz oluşu ve Membran depolarizasyonu (KC1) ve L-tipi Ca+2 kanal aktivasyonu (BayK8644) ile oluşan yanıtları etkilememesine karşın 5-HT yanıtlarını artırması ve bazal tonusu değiştirmeyen PKC aktivasyonu varlığında dramatik kontraksiyonlar oluşturması SOC'nin özelleşmiş bir subselüler alanda arttığı önerisini (Tosun ve ark., 1998) desteklemektedir. 5-HT-aracılı vasküler kontraksiyonlar üzerine CPA uygulandığında antagoniste (metizerjid) alınan yanıt azalmaktadır. SERCA blokajı varlığında antagoniste duyarlığın azalması 5-HT reseptörlerinin kaveolar membranda lokalize olduğunu ve reseptörün kaveola ile beraber internalizasyona uğradığını düşündürmektedir. Kaveolanın internalizasyonu aynı zamanda boşalan hücre içi depoların SOC kanalları aracılığı ile yeniden doldurulmasını sağlıyor olabilir (sekresyon-tipi kenetlenme). Gibson ve ark. (2001) tarafından SOC girişi inhibitörü etkisi gösterilmiş olan TRİM' in sıçan torasik aortunda CPA'nın neden olduğu kontraksiyonlar üzerinde etkisiz olması inhibitor etkinin TRP kanal alt tipine/dokuya özgü olabileceğinidüşündürmektedir. TRİM'in 5-HT yanıtlan üzerinde ilginç bir şekilde inhibitor etki göstermesi ve 5-HT konsantrasyon yanıt eğrisini sağa doğru paralel olarak kaydırması bu ajanın 5-HT reseptörlerinin kompetitif antagonisti olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
7. ABSTRACT This study investigated the CPA-induced SERCA blockade's 1) direct effects on vascular tone, 2) modulation by endothelium, NOS and COX, and 3) role on agonist (5-HT) responses in isolated rat thoracic aorta. Our results suggested us, besides NO and endogen prostanoids, the presence of a non-degredable constrictor factor contributing to the contractions due to SERCA inhibition in endothelium intact and/or denuded tissues. Uneffectiveness of CPA in tissues after long-term indomethacine treatment and during KC1 and BayK8644 responses while potentiating 5-HT induced contractions as well as producing contractions in the presence of non-contractile concentrations of PKC are in consistent with the compartmentalization hypothesis suggested by Tosun et al (1998). In the presence of CPA, antagonist (methysergide) effectiveness on agonist (5-HT)- induced contractions is attenuated. This finding suggests that some of 5-HT receptors are localized on caveolar membranes. We suggest that the decrease in antagonist's effectiveness after SERCA blockade may be due to internalization of receptor located on caveolar membrane. Internalization of caveola may also play a role in replenishment of the depleted stores directly via SOC channels (secretion-like coupling). On the other hand, then lack of effectiveness of TRIM, a purported inhibitor of SOC entry (Gibson et al, 2001), on CPA-induced contractions in rat thoracic aorta suggests that SOC inhibitory effect of TRIM may be specific to TRP subtype and/or tissue. Interestingly, TRIM inhibited 5-HT-induced rat thoracic aorta contractions 72and shifted the 5-HT dose-response curves to the right paralelly, further suggesting that TRIM may also be acting as a competitive antagonist on 5-HT receptors. 73