Akciğer kanser olgularında glutatyon-S-transferaz M1 (GSTM1) ve T1 (GSTT1) gen polimorfizmlerinin araştırılması
Investigation of genetic polymorphisms of glutathione S-transferases M1 (GSTM1) and T1(GSTT1) in lung cancer cases
- Tez No: 165564
- Danışmanlar: PROF.DR. FERZAN LERMİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Toksikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
ÖZET Glutatyon S-transferazlar (GST), elektrofilik metabolitlerin glutatyon (GSH) ile konjugasyon reaksiyonlarını katalizleyen multifonksiyonel bir enzim ailesidir. GST enzim ailesinden GSTMİ ve GSTT1 sigara dumanında bulunan polisiklik aromatik hidrokarbonlarm (PAH) elektrofilik metabolitlerini detoksifiye ederler. GSTMİ ve GSTT1 ' in insanlarda polimorfik olduğu bulunmuştur. Epidemiyolojik çalışmalar GSTMİ ve GSTT1 gen delesyonunun akciğer kanser riskini arttırdığını ileri sürmektedir. Bu çalışmada GSTMİ ve GSTT1 genotip dağılımları akciğer kanserli 93 hastada araştırılmıştır. GSTMİ ve GSTT1 polimorfizmleri PCR analiz yöntemi ile tayin edilmiştir. Olgular akciğer tümörlerinin histopatolojik özelliklerine göre 2 gruba ayrılmıştır: küçük hücreli akciğer kanseri (%19,4) ve küçük hücreli dışı akciğer kanseri (%80,6). Küçük hücreli dışı akciğer kanseri; skuamöz hücreli karsinom (% 24,7), adenokarsinom (%10,8) ve büyük hücreli akciğer kanseri (% 2,2)' ni içeriyordu. GSTMİ ve GSTT1 null genotip dağılımları sırasıyla %29 ve %12,9' du. Çalışmamızda GSTMİ ve GSTT1 genetik polimorfizimlerinin akciğer kanseri histopatolojisi ve sigara içme üzerinde anlamlı bir etkisi bulunamamıştır. 49
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Glutathione S-transferases (GST) are a multifunctional family of enzymes that catalyse the conjugation of glutathione (GSH) to a variety of electrophiles. GSTM1 and GSTT1, the members of this family, detoxify the metabolites of polycyclic aromatic hydrocarbons (PAH) found in tobacco smoke. GSTM1 and GSTT1 have been found to be polymorphic in human populations. Epidemiologic studies have suggested that individuals lacking GSTM1 and GSTT1 could potentially be at higher risk for lung cancer. In the present study, distribution of GSTM1 and GSTT1 genotypes was investigated in 93 patients with lung cancer. The GSTM1 and GSTT1 polymorphisms were determined by PCR analysis. Cases were separated into two groups, based on histopathological features of lung tumors: small cell carcinoma (19,4%) and nonsmall cell carcinoma (80,6%). Nonsmall cell carcinoma included squamous cell carcinoma (24,7%), adenocarcinoma (10,8%) and large cell carcinoma (2,2%). The distribution of GSTM1 and GSTT1 null genotypes were 29% and 12,9% respectively. In current study, no significant effects of GSTM1 and GSTT1 genetic polymorphisms have been found on histopathology of lung cancer and smoking. 50