Serotonin reseptörü ve SERCA genlerinin A7r5 Vasküler Düz Kas Hücre kültürlerindeki ayrımsal ekspresyon kalıplarının işlevsel sonuçları.
Functional consequences of differential expression patterns of serotonin and SERCA genes in A7r5 vascular smooth muscle cell lines.
  1. Tez No: 260135
  2. Yazar: PELİN FİLİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. METİNER TOSUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
In vitro farmakolojik ve fizyolojik çalışmalarda vasküler düz kas hücre modeli olarak A7r5 (embriyonik sıçan torasik aort düz kas hücre hattı) 10-25. pasajlar arasında sıklıkla kullanılmaktadır. Ancak, primer hücre kültürlerinden farklı olarak, ölümsüzleştirilen bu hücrelerde gen ekspresyonunda dramatik nicel ve nitel değişiklikler gözlenmektedir. Bu nedenle çalışmamızda yapısal proteinlere oranla oldukça düşük düzeyde olan 5-HT2A ve SERCA2b gen ekspresyonlarını ve bunlarla ilişkili olası reseptör-aracılı/ reseptörden bağımsız hücre içi Ca+2 dinamiklerindeki değişimler belirlenerek laboratuvarımızda kullanılan bu modelin validasyonu amaçlanmıştır.Hücre kültür ortamında erken (pasaj no: 14-16) ve ileri (pasaj no: 23-24) pasajlara ait hücrelerde ekspresyon analizleri ve hücre içi Ca+2 ölçümleri yapılmıştır. A7r5 (ECACC) hücreleri besi ortamı (DMEM/Ham's F-12) ile kültüre edilmiştir. Her iki gruba ait hücrelerden elde edilen total RNA'lardan ters transkriptaz reaksiyonu ile cDNA oluşturulmuştur. 5-HT ve SERCA2b mRNA düzeyleri kantitatif Real Time PCR ile belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Embryonic rat aortic smooth muscle cell line, A7r5, is indiscriminately used between 10th and 25th passages as vascular smooth muscle cell model in pharmacological and physiological studies. Unlike freshly dispersed primary cells, immortalized cells including A7r5s have been reported to have quantitative and qualitative changes after 25th passages. For this reason, we investigated 5-HT2A and SERCA2b gene expressions as well as possible associated changes in receptor-dependent and/or -independent cytoplasmic Ca2+ dynamics in A7r5s in which we routinely used for post-transcriptional gene silencing of candidate genes coding for novel Ca2+ channels.Expressional changes as well as cytoplasmic Ca2+ levels in cells at early (p#14.-16.) and late (p#23.-24.) passages were performed. A7r5 (EACC) cell?s medium was cultured by DMEM/Ham?s F-12. Complementary DNAs were synthesized by reverse transcriptase reaction for total RNAs isolated from both cell groups.and 5-HT2A and SERCA mRNA levels were determined by quantitative Real Time PCR.