Renal vasküler anatomi ve varyantlarının bt tetkikleri ile değerlendirilmesi
Evaluation of renal vascular anatomy and variants with CT examinations
- Tez No: 749354
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET HAKAN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Anatomi, Anatomy
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Renal vasküler anatomi karmaşık embriyolojik gelişimin yol açtığı varyasyonlardan dolayı klinik ve cerrahi açıdan oldukça önem arz etmektedir. Varyasyon prevalanslarının tespiti ve bu varyasyonların doğru bir şekilde tanımlanması, sınıflandırılması bilimsel birikimi destekleme açısından önemli bir husustur. Bundan dolayı, bu çalışma ile seçilen renal vasküler varyasyonların prevalanslarının tespiti hedeflenmiştir. Bu retrospektif çalışmada 600 adet 18-90 yaş arasında (ortalama yaşları 60 olan 337 erkek ve 263 kadın) yer alan erkek ve kadın BT görüntüleri kullanılarak renal vasküler varyasyonlar izlendi. Literatürdeki belirli sınıflandırılmalar ve sınıflandırma ölçütleri kullanılmıştır. Arterler için; çoklu renal arter, ana renal arter için erken dallanma, prekaval arter, akseusar arter terminasyonu sınıflandırmaları kullanıldı. Venler için ise; çoklu renal ven, ana renal ven için geç konfluens, sirkumaortik sol renal ven, retroaortik sol renal ven, aksesuar ven orijini sınıflandırmaları kullanıldı. Bunlara ek olarak; belirli ikili kombinasyonlar yapılarak varyasyonların beraber bulunabilme oranları, bir varyasyonun diğer varyasyonlar olmadan bulunabilme oranları, varyasyonun tek taraflı veya her iki tarafta da (sağ, sol) bulunabilme oranları da kullanıldı. Seçilen vasküler varyasyonların hastalarda bulunma oranı %48,24 tespit edilirken, arter varyasyonu bulunma oranı %36,18, ven varyasyonu bulunma oranı ise %35,51'dir. Cerrahi müdahelelerde ve klinik senaryoların tespitinde hatasız bir şekilde devam edilebilmesi konusunda varyasyonların neden önemli olduğuna %48,24 vasküler varyasyon oranının cevap niteliği taşıdığı düşünülmektedir. Tezde bulunan prevalansların ileriki çalışmalara katkı sağlayacağı düşünülmekte ve ayrıca tezde kullanılan sınıflandırmaların tanımlamalarının net bir biçimde yapılması renal vasküler prevalans çalışmaları yapacak olanların oldukça işine yarayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Renal vascular anatomy is very important clinically and surgically due to the variations caused by complex embryological development. Detection of variation prevalences and accurate definition and classification of these variations is an important issue in terms of supporting scientific cumulativeness. Therefore, this study aimed to determine the prevalence of selected renal vascular variations. In this retrospective study, renal vascular variations were evaluated by using 600 CT images of male and female samples aged from 18 to 90 (337 males and 263 females, mean age 60). Specified classifications and certain classification critera in literature were used in this study. For arteries; multiple renal artery, early branching for main renal artery, precaval artery, accessory artery termination classifications were used. For veins; multiple renal vein, late confluence for main renal vein, circumaortic left renal vein, retroaortic left renal vein, accessory vein origin classifications were used. In addition to these; The rate of coexistence of variations by making certain binary combinations, the rate of one variation being found without other variations, the rate of the variation being found on one side or both sides (right, left) were also used. While the rate of finding selected vascular variations in patients was 48.24%, the rate of finding arterial variation was 36.18%, and the rate of finding vein variation was 35.51%. It is thought that the vascular variation rate of 48.24% is the answer to why variations are important in terms of implementing surgical interventions and determining clinical scenarios without errors. It is thought that the prevalences in the thesis will contribute to future studies and it is also thought that making the definitions of the classifications used in the thesis clearly will be very useful for For those who are willing to work on renal vascular prevalence studies.