Cevizin (Juglans regiç L.) doku kültürü yöntemiyle çoğaltılmasında kahverengileşme sorununun çözüm yolları
- Tez No: 16557
- Danışmanlar: DOÇ.DR. YÜCEL GÜLŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
1İ1 ÖZET Yüksek Lisans Tezi CEVİZİN (Jualans regia L. ) DOKU KÜLTÜRÜ YÖNTEMİYLE ÇO?ALTILMASINDA KAHVERENGİLEŞME SORUNUNUN ÇÖZÜM YOLLARI Buket TEKÎNSOY Ankara üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Bahçe Bitkileri Anabil im Dalı Danışman: Doç. Dr. Yücel GÜLSEN 1991, Sayfa: 63 Jüri: Doç. Dr. Yücel GÜLSEN Prof. Dr. Ali TANRISEVER Doç. Dr. İbrahim BAKTIR Bu araştırmada cevizin (Juglans regia L.) doku kültürü ile çoğaltılması sırasında karşılaşılan, fenol i k oksidasyon nedeniyle oluşan kahverengi 1 eşme sorununun çözüm olanakları araştırılmıştır. Bu amaçla, antioksidant maddelerle (askorbik asit + sitrik asit, Na-DIECA, PVPP) ön işlem uygulamaları, antioksidant maddelerin (askorbik asit + sitrik asit, PVP, DTT, aktif kömür) besin ortamına katılması ve hızlı transfer (saat ve gün aralıklı) uygulamaları olmak üzere 3 grupta toplanan 9 farklı uygulama yapılmıştır. Bu uygulamaların besin ortamında ve eksplentte kahverengi 1 eşme ile eksplentin gelişme ve yaşaması üzerine olan etkileri 3 hafta boyunca izlenmiştir. Antioksidant maddelerle yapılan ön işlem uygulamalarından olumlu sonuçlar alınmamıştır. Eksplent ve ortam kahverengi! eşmesini azaltma, eksplent gelişimi ve canlı eksplent oranını arttırma yönünden en iyi sonuçları sırasıyla besin ortamına 100mg/l askorbik asit +150mg/l sitrik asit katılması, 2 gün veya 4 gün aralıkla taze ortama transfer yapılması ve besin ortamına 5 g/1 PVP eklenmesi vermiştir. ANAHTAR KELİMELER: İn vitro, mi kroçoğal tim, oksidatif kahverengi 1 eşme, Juglans regia L., ceviz.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters Thesis SOLUTION WAYS OF BROWNING PROBLEM IN VITRO PROPAGATION OF WALNUT (Juglans regia L. ) Buket TEKİNSOY Ankara University Graduate School of Natural And Applied Sciences Department of Horticulture Supervisor: Assoc. Prof.Dr. Yücel GÜLSEN 1991, Page: 63 Jury: Assoc. Prof.Dr. Yücel GÜLSEN Prof. Dr. Ali TANRISEVER Assoc. Prof.Dr. İbrahim BAKTIR In this study, solutions to the problem of browning that arises as a result of phenolic oxidation during micropropagation of Juglans regia L. were sought. To this end 9 different experiments under 3 groups were carried out, these 3 groups being, pretreatment with antioxidants (Ascorbic acid + citric add, Na-DIECA, PVPP + saccharose), addition of antioxdants (Ascorbic acid + citric acid, PVP, DTT, activated charcoal) into semisolid medium and rapid transfer (hourly and daily intervals). The effects of these experiments on semisolid medium and explant browning and on explant development and survival were observed for 3 weeks. No positive results were obtained in pretreatments made by antioxidants. The best results in terms of reduction in explant and medium browning, explant development and percent surviving explant rate were obtained respectively with the following: Addition of 100mg/l ascorbic acid + 150mg/l citric acid into semisolid medium, transfer into fresh medium at 2 or 4 day interwals and addition of 5g/l PVP into semisolid medium. KEY WORDS: In vitro, micropropagation, oxidative browning, Juglans regia L., walnut.