Kültür mantarı (Agaricus bisporus)'nın soğukta muhafazası esnasında değişik uygulamaların kalite parametreleri üzerine etkileri
- Tez No: 16556
- Danışmanlar: PROF.DR. Y. SABİT AĞAOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
1 1 ÖZET DOKTORA TEZÎ KÜLTÜR MANTARI (Aqaricus bİSPOrus) 'NIN SO?UKTA MUHAFAZASI ESNASINDA DE?İŞİK UYGULAMALARİN KALİTE PARAMETRELERİ ÜZERİNE ETKİLERİ Nil gün TUNCEL Ankara üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Bahçe Bitkileri Anabil im Dalı Danışman: Prof. Dr. Y. Sabi t A?AO?LU Jüri: Prof.Dr. Y. Sabi t A?AO?LU Prof. Dr. Ayten SEVGİCAN Prof. Dr. Vedat ŞENİZ 1991, Sayfa: 148 Kültür mantarı (A bisporus) 'nın kalite para metrelerinde hasattan sonra oluşan değişimleri ve bu değişimler üzerine bazı faktörlerin etkilerini belirlemek amacı ile planlanan bu çalışma, 1987-1989 yılları arasında A.ü. Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümünde ve 1989-1990 döneminde de Kaliforniya üniversitesi Sebzecilik Bölümünde gerçekleştirilmiştir. Denemelerde değişik faktörlerin, hasattan sonra mantarda büyüme, renk değişimi, yumuşama, şapka açılması, ağırlık kaybı, o-DPO enzim aktivitesi ile solunum şiddetine etkileri incelenmiştir, incelenen bu parametrelerde oluşan değişimlerden hareketle mantar için en uygun muhafaza sıcaklığı, ambalaj materyali ve atmos fer bileşimi belirlenmiştir. Buna göre mantarlar 0-l°C'de 15 gün ve 5°C'de 9 gün süre ile başarılı bir şekilde muhafaza edilebil mektedir. Farklı ambalaj materyalleri ile yapılan denemelerde, mantar için en uygun ambalaj materyalinin delikli PE ile kaplı plastik kutu olduğu saptanmıştır. Mantarlar bu ambalaj kombinasyonu ile l°cde 24 gün, sa-İÜ tış için uygun bir kalitede korunabil mektedir. Mantarlarda en uygun atmosfer bileşiminin belirlenmesi amacı ile yapılan denemelerde %10 C02 -%1
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT PhD Thesis THE EFFECTS OF DIFFERENT FACTORS ON THE QUALITY PARAMETERS OF CULTIVATED MUSHROOM (Acraricus bisporus) DURING COLD STORAGE Nil gün TUNCEL Ankara University Graduate School of Natural And Applied Sciences Department of Horticulture Supervisor: Prof. Dr. Y. Sabit A?AO?LU jury: Prof. Dr. Y. Sabit ağaoğlu Prof. Dr. Ayten SEVGİCAN Prof. Dr. Vedat ŞENİZ 1991, Page: 148 The object of this research is to determine the post-harvest changes and the effect of different factors on the quality parameters of cultivated mushroom (A. bisporus) during cold storage. Experiments were set up at the University of Ankara, Faculty of Agriculture, Department of Horticulture between 1987 and 1989. Some of the research were conducted at the University of California, Department of Vegetable Crops in the following year. in this research different post -harvest changes such as discoloration, growing, softening, cap opening, weight losses, o-DPO activity and respiration rate were investigated. According to these parameters, optimum storage temperature, packaging material and storage atmosphere were determined. in our experiment mushroom quality can be kept for 15 days at 0 to 1°C and for 9 days at 5°C. Mushrooms in plastic boxes PE overwrappted with holes can be succesfully stored for 24 days at 1°C. In CA experiments, 10% CO^ and 1% combination gave the best result on keeping quality.o mushrooms for 15 days at 5°C. KEY WORDS: Cultivated mushrooms (Agaricus bisporus). quality parameters, packaging material, storage period, enzyme activity, atmosphere.