Farklı sulama suyu kalitesi ve sulama düzeylerinin cevizin (juglans regia L.) gelişimi, verimi ve kalitesine etkileri
The effects of different i̇rrigation water qualities and irrigation levels on growth, yield and quality of walnut (juglans regia L.)
  1. Tez No: 979894
  2. Yazar: ŞAKİR TUNÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, farklı sulama suyu kaliteleri ve sulama düzeylerinin cevizin (Juglans regia L.) verimine, bitkinin bazı morfolojik ve pomolojik özellikleri ile meyveye ait bileşenlerin miktarına etkilerini araştırmak amacıyla 2022 ve 2023 yıllarında yürütülmüştür. Çalışma açıkta yetiştiriciliği yapılan ceviz çeşidinde 5 farklı sulama suyu kalitesi ile 3 farklı sulama suyu düzeyinin uygulanmasıyla 4 tekerrürlü olacak şekilde yürütülmüştür. Farklı sulama suyu kalitesi konuları T1=0.24 dS/m, T2=1.00 dS/m, T3=1.50 dS/m, T4=2.00 dS/m ve T5=2.50 dS/m sulama suyu tuzluluğu seviyelerinden oluşmaktadır. Farklı sulama suyu düzeyi konuları tarla kapasitesine göre %100, %75 ve %50 sulama suyu uygulanan D1, D2 ve D3 konularından oluşmaktadır. Farklı sulama suyu kalitesi araştırma sonuçlarına göre morfolojik özellikler açısından sürgün uzunluğu hariç T1 (0.24 dS/m) ve T2 (1.00 dS/m) konularının benzer özellik gösterdiği, bitkide araştırılan diğer özellikler açısından tuzluluğun artmasıyla verim ve verim bileşenlerinin, pomolojik ve morfolojik özelliklerinin kötüleştiği belirlenmiştir. Bu sonuçlara göre verim ve kalite kaybı yaşamamak için cevizin iyi kalitede sulama suyu ile sulanması gerektiği sonucuna ulaşılmıştır. Farklı sulama suyu düzeyi araştırma sonuçlarına göre morfolojik özellikler açısından sürgün uzunluğu hariç D1 (%100) ve D2 (%75) konusunun benzer özellik gösterdiği, bunun haricinde su kısıtının artmasıyla verim ve verim bileşenlerinin, pomolojik ve morfolojik özelliklerin kötüleştiği belirlenmiştir. Bu sonuçlara göre verim ve kalite kaybı yaşamamak için cevizde su kısıtına gidilmeyecek şekilde sulamaların yapılması gerektiği sonucuna ulaşılmıştır. Günümüzde giderek azalan ve kalitesi bozulan su kaynaklarından dolayı, belli orandaki verim ve kalite kaybı göze alınarak, su kalitesi açısından 1 dS/m'yi geçmeyecek, su kısıtı açısından ise %25'i aşmayacak şekilde sulamaların yapılabileceği önerilebilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in 2022 and 2023 to investigate the effects of different irrigation water qualities and irrigation levels on the yield of walnut (Juglans regia L.), some morphological and pomological characteristics of the plant and the amount of compounds of the fruit. The study was carried out with 5 different irrigation water qualities and 3 different irrigation water levels in 4 replications on walnut varieties grown in the open field. Different irrigation water quality issues consist of irrigation water salinity levels of T1=0.24 dS/m, T2=1.00 dS/m, T3=1.50 dS/m, T4=2.00 dS/m and T5=2.50 dS/m. Different irrigation water level subjects consist of D1, D2 and D3 subjects where 100%, 75% and 50% irrigation water is applied according to field capacity. According to the results of different irrigation water quality studies, it was determined that T1 (0.24 dS/m) and T2 (1.00 dS/m) subjects showed similar characteristics except shoot length in terms of morphological characteristics, and that yield and yield components, pomological and morphological characteristics deteriorated with increasing salinity in terms of other investigated characteristics of the plant. According to these results, it was concluded that walnut should be irrigated with good quality irrigation water in order to avoid loss of yield and quality. According to the research results of different irrigation water levels, it was determined that D1 (100%) and D2 (75%) subjects showed similar characteristics except shoot length in terms of morphological characteristics, and that yield and yield components, pomological and morphological characteristics deteriorated with increasing deficit irrigation ratio. According to these results, it was concluded that irrigation should be done in a way that does not impose water restrictions on walnuts in order to avoid yield and quality losses. Due to the decreasing and deteriorating water resources today, it can be suggested that irrigation can be carried out in a way that does not exceed 1 dS/m in terms of water quality and does not exceed 25% in terms of water deficit, taking into account a certain amount of efficiency and quality loss.