Behçet hastalığında komorbidite
  1. Tez No: 165573
  2. Yazar: ALPER ÇAĞRI KARCI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. VEDAT HAMURYUDAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 23
Özet
ÖZET AMAÇ: Romatoid artrit ve sistemik lupus eritematozus gibi hastalıklarda komorbiditenin artmış olduğunu biliyoruz. Sistemik bir vaskülit olan Behçet sendromunda komorbidite sistemik bir şekilde araştırılmamıştır. Bu nedenle polikliniğimizden izlenen Behçet hastalarında, ankilozan spondilitlerde ve toplumdan seçilmiş kontrollerde eşlik eden hastalıkları sorguladık. YÖNTEM: Nisan 2004 - Haziran 2005 tarihleri arasında Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Romatoloji polikliniğnden takipli 18 yaşmdan büyük 500 (313 E, 187 K) Behçet hastası, 121 (81 E, 40 K ) ankilozan spondilit hastası alındı. Kontrol grubu olarak da Behçet veya spondilit tanısı olmayan, hasta refakatçilerinden oluşan 506 (314 E, 192 K ) gönüllü seçildi. Bütün gruplara standart bir soru formu ile aynı doktor tarafından sistemlere yönelik hastalık tanılan soruldu. BULGULAR: Çalışmaya alman hasta ve kontrollerin cins oranı benzerdi. Yaşlar benzer olmakla beraber kontrol grubu erkekleri yaşça Behçet hastalarına göre daha büyüktü. Behçet ve spondilitli erkeklerde kronik renal yetersizlik ve tüberküloz kontrollere göre anlamlı olarak artmış bulundu. Spondilitli erkeklerde Behçet hastalarından daha fazla hipertansiyon görüldü. Kadın Behçet ve spondilitlerde kontrollere göre hipertansiyon belirgin olarak artmıştı. Kadm Behçet hastalarında hipertansiyon, alt üriner sistem enfeksiyonları, cilt hastalıları, tiroid hastalıkları ve migren erkek Behçet'lilere oranla anlamlı olarak fazlaydı. TARTIŞMA: Tüberküloz hem Behçet hem de spondilitlilerde kontrollere göre anlamlı olarak artmıştır. Erkek Behçet hastalarında hipertansiyon, iskemik kalp hastalığı, diabetes mellitus, kanser gibi hastalıklar kontrollerle karşılaştırıldığında fark bulunmamıştır. Kadın Behçet hastalarında kontrollere göre hipertansiyon artmıştır. 18
Özet (Çeviri)
SUMMARY OBJECTIVE: It is well known that comorbid diseases are seen commonly in rheumatoid arthritis and systemic lupus erythematosus. Comorbidity has not been investigated in a systematic fashion in Behcet's syndrome which is a systemic vasculitis. Hence, we have questioned co-existing diseases in patients who had Behcet's syndrome, ankylosing spondylitis being followed-up at our outpatient setting and in controls who had been randomly selected from population. METHOD: 500 patients with Behcet's syndrome (313 male and 187 female) and 121 patients with ankylosing spondylitis (81 male and 40 female), all of whom was older than 18 years of age and being followed-up in Cerrahpaşa Medical Faculty, Romatology clinic, between the dates of April 2004 and June 2005 has been included in to the study. 506 volunteer (314 male and 187 female) who had no diagnosis of Behcet's syndrome or ankylosing spondylitis and were relatives of the hospitalizied patients with any diagnosis in any ward of the hospital have been registered to control group. All the subjects has been questioned through a standard questionnaire survey if they had any diagnosis for whole systems. RESULTS: Gender ratios for the patients and controls were comparable. Age distribution was also comparable except for males in control group who were older than the patients with Behcet's syndrome. Diagnosis of chronic renal failure and tuberculosis have been found significantly increased in males with Behcet's syndrome and ankylosing spondylitis when compared to controls. Hypertension was more common in patients with^ankylosing^ spondylitis than those with Behcet's -syndrome; Besides, hypertension was more prevalent in females with Behcet's syndrome and ankylosing spondylitis when compared to controls. And finally, hypertension, lower urinary tract infections, skin disorders, thyroid 19diseases, and migraine were significantly common in females than males with Behcet's syndrome. DISCUSSION: Tuberculosis prevalence was significantly increased in patients with either Behcet's syndrome or ankylosing spondylitis when compared to controls. Considering the diseases such as hypertension, ischemic heart disease, diabetes mellitus and cancer, males with Behcet's syndrome showed no significant difference from controls. On the other hand, females with Behcet's syndrome had higher hypertension frequency than controls. 20