Psikodermatolojik hastalıklarda Tip D kişilik, stres ve psikiyatrik semptomatoloji: Ruhum mu hasta derim mi?
Type D personality disorder in psychodermatologic disorders, stress and psychiatric symptomatology: Is it my soul that is ill or is it my skin?
- Tez No: 282183
- Danışmanlar: PROF. DR. BEHÇET COŞAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
AMAÇ:Koo ve Lee sınıflamasına göre psikiyatrik semptoma yol açan dermatolojik hastalıklar ve psikofizyolojik/stresle oluşan ya da artan hastalıklarda Tip D kişilik prevalansının belirlenmesi ve tip D olan ile olmayanların demografik özellikler, stresli yaşam olayları, stres karşısında yaşadıkları subjektif deneyimler, stresle baş etme tarzları, algılanan sosyal destek ve psikiyatrik komorbidite açısından karşılaştırılması amaçlanmıştır.METOD:Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Dermatoloji Kliniği'ne ayaktan başvuran ya da yatarak tedavi gören, Koo ve Lee sınıflamasına göre psikodermatolojik hastalık tanısı almış, okur yazar olup yaşları 18-65 arası 181 hasta ve 57 sağlıklı kontrol çalışmaya alınmıştır.Olgulara sosyodemografik veri formu, DS 14 Ölçeği, Kısa Semptom Envanteri (KSE), Hastane Anksiyete ve Depresyon Ölçeği (HADÖ), Stresli Yaşam Olaylarını Tarama Formu (SYOTF), Stres İle Başetme Tarzı Ölçeği (SBTÖ), Algılanan Sosyal Destek Ölçeği (MSPSS) uygulanmıştır. Verilerin analizi SPSS 17 programı kullanılarak yapılmıştır.BULGULAR:Psikodermatoloji hastaları ile sağlıklı kontroller arasında yapılan karşılaştırmalarda, stresli yaşam olayları sayısı ve bundan subjektif etkilenme oranları, stresle baş etme tarzları, algılanan sosyal destek, HADÖ ve KSE alt ölçek puanları arasında anlamlı fark bulunmuştur. Psikodermatoloji hastalarında Tip D kişilik prevelansı %34.8 bulunmuştur. Psikodermatolojik hastalık tanısı alan Tip D kişiliği olan ve olmayanlar arasında hastalığın başladığı dönemde psikososyal stresör varlığı, stresli yaşam olayları sayısı ve bundan subjektif etkilenme oranları, stresle baş etme tarzları, algılanan sosyal destek,HADÖ ve KSE alt ölçek puanları arasında anlamlı fark saptanmıştır.SONUÇ:Psikiyatriye yönlendirilmiş olan psikodermatolojik hastalık tanılı hastaların psikiyatrik değerlendirmesinde Tip D kişilik özelliklerinin öncelikli olarak saptanmasının bu hastalardaki psikiyatrik değerlendirmeyi daha da kolaylaştırabileceğini ve bu grup hastaların psikiyatrik değerlendirilmesinin daha detaylı yapılması gerekliliğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
AİM: To detect type D personality prevelance in dermatological disorders that , according to Koo and Lee classification, may cause a psychiatric symptom, and in disorders that are caused or aggravated by a psychophysiologic stress and to compare demographic variables, stressfull life events, subjective experiences in response to stress, coping ways with stress, perceived social support and psychiatric comorbidity between patients that have a type D personality and that do not have a type D personalityMETOD: 181 inpatients and outpatients who have applied to Gazi University Faculty of Medicine Department of Dermatology and got a psychodermatologic disorder diagnosis according to Koo and Lee classification and 57 healthy controls both of whom knew how to read and write and were between 18-65 years old were included in the study. Sociodemographic data form, DS 14 scale, brief symptom inventory, hospital anxiety and depression scale, stressfull life events scanning survey, coping ways with stress scale, perceived social support scale were applied to the subjects. Analysis of the data was done by using SPSS 17 programmeRESULTS: When psychodermatology patients were compared with healthy controls, stressfull life events and being effected by this event subjectively, coping ways with stress, perceived social support , hads and bse subscale points were significantly different. In psychodermatology type D personality prevelance was found to be 34.8 % . When psychodermatology patients ,that have a type D personality and that don`t have a type D personality , were compared for psychosocial stressor existence, number of stressfull life events and and being effected by this event subjectively, coping ways with stress, perceived social support, hads and bse subscale points at the time when the disorder began, a significant difference was found.DİSCUSSİON: This study points out that considering type D personality features preferentially in patients that were diagnosed with a psychodermatologic disorder and were directed to psychiatry, would ease psychiatric assessment in these patients and that this group of patients? psychiatric evaluation should be done in more detail.