Hormon tedavisi/östrojen tedavisi alan olgularda sintimamografi ile mamografinin karşılaştırılması ve sintimamografinin özgüllük ve duyarlılığının belirlenmesi
- Tez No: 165576
- Danışmanlar: PROF.DR. ENGİN ORAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
ÖZET Amaç : Bu çalışmada HT/ET alan olgularda ;gerek yeni başlananlarda, gerekse de uzun süredir tedavi alanlarda ve özellikle mamografide asimetrik dansite artışı saptanan hastalarda mamografî ile Tc-99m sintimamografi görüntüleme yöntemlerinin karşılaştırılması suretiyle sintimamografinin HT/ET alan olgularda sensitivite ve spesivitesinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Gereçler ve Yöntem : Temmuz 2003 ile Ocak 2005 tarihleri arasında İstanbul Üniversitesi, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi, Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı, Reprodüktif Endokrinoloji ve Menopoz Polikliniği'nden takip edilen HT/ET alan ve ilk başlayan hastalardan 114 olgu çalışmaya dahil edilmiş ve takibe alman hastalar altı aylık periyodlar ile mamografî ve sintimamografi incelemeleri ile izlenmiştir. Memede asimetrik dansite artışı bulunan olgular ayrı bir grup olarak ele alınmıştır. Sintimamografide patolojik tutulum saptanan hastalarlarla genel cerrahi uzmanının önerisiyle Meme MRI uygulanmıştır. Bulgular : HT/ET alan olgularda sintimamografinin sensitivitesi %17.3, spesivitesi %87. 1 ; asimetrik dansite artışı bulunan grupta sensitivitesi % 1 4.3, spesivitesi %84.7 olarak saptanmıştır. HT/ET alan hastalarda mamografî ile sintimamografi arasında zayıf korelasyon izlenmektedir. Sonuç : Sintimamografi ; HT/ET alan olgularda meme kanseri tarama yöntemi olarak kullanılmamalı, mamografinin yetersiz kaldığı durumlarda mamografiyi tamamlayıcı bir görüntüleme metodu olarak tercih edilmelidir. Anahtar Kelimeler : Sintimamografi, Mamografi, Hormon Tedavisi 42
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Purpose: Our aim was to compare mamography and Tc-99m scintimamo- grapy, in patients who have taken both long term and short term hormone therapy/estrogen therapy with increased density in mamography and to evaluate the sensitivity and speciflty of scintimamography. Material and method: Among the patients who are in come to Cerrahpaşa Faculty of Medicine, Reproductive Endocrinology and Menapause outpatient clinic, 114 subjects were chosen to this study. The patients were followed in 6 month intervals. Patients with increased breast density in mamographies were evaluated in another subgroup. Subjects with pathologies in scintimamography were consultated with a general surgeon specified in this area and further evaluated with MRI. Results: Sencitivity and speciflty of scintimamograpy in subjects who took hormone and estrogen therapy were found to be 17.3% and 87.1% respectively. Similarly, in patients with asymectric density in speciflty of scintimamography was 14.3%) and speciflty was 84.7%>. In patients who take hormone or estrogen therapy the correlation between mamography and scintimamography was weak according to our study. Conclusion: Scintimamography is not useful in screening patients for breast cancer, however it is useful as a complementary method in management of patients where mamography is inconclusive. Key Words :Scintimammography,Mammography,Hormone Therapy 43