Over tümörlü hastalarda serum IGF-1, IGFBP-3, leptin ve CA-125 düzeylerinin klinikte benign-malign ayırımında kullanılabilirliği
Utilizability of the serum IGF-1, IGFBP-3, leptin and CA-125 levels in benign-malign differentiation in patients with ovarian tumor
- Tez No: 165581
- Danışmanlar: DOÇ.DR. SERDAR SERİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
OVER TUMORLU HASTALARDA SERUM IGF-1, IGFBP-3, LEPTIN VE CA-125 DÜZEYLERİNİN KLİNİKTE BENİGN- MALİGN AYIRIMINDA KULLANILABİLİRLİLİĞİ ÖZET Amaç: Bu çalışmanın amacı, klinikte seram IGF-1 (İnsülin benzeri büyüme faktörü- 1), IGFBP-3 (İnsülin benzeri büyüme faktörü bağlayıcı protein-3) ve leptin düzeylerinin over tümörlü hastalarda pre-operatif benign-malign ayırımında kullanılabilirliliğini araştırmaktır. Materyal Metod: Kasım 2003 ile Aralık 2004 tarihleri arasında Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği 'nde pelvik kitle tanısı konulup kliniğe yatırılan 76 hasta ile yine aynı tarihler arasında aynı merkeze kontrol amaçlı başvuran 35 kadın çalışmaya dahil edildi. Pre-operatif olarak bütün hastalardan alman serum örneklerinde IGF-1, IGFBP-3, leptin, CA-125 ve insülin düzeyleri çalışılarak post-operatif histopatoloji sonuçlarına göre değerlendirmeler yapıldı. Bulgular: Post-operatif histopatoloji sonuçlarına göre hastalar; malign (31), benign (40) ve kontrol grubu (35) olmak üzere üç gruba ayrıldı. Malign hasta grubunda, IGF-1 ve leptin düzeyleri diğer iki gruba göre anlamlı olarak düşük bulundu (p0,05). İnsülin düzeyleri yönünden ise gruplar arasında anlamlı fark yoktu (p>0,05). CA-125 düzeyleri malign hasta grubunda diğer iki gruba göre anlamlı şekilde yüksek bulundu (p0,05).
Özet (Çeviri)
THE UTILIZABILITY OF THE SERUM IGF-1, IGFBP-3, LEPTIN AND CA- 125 LEVELS IN BENIGN-MALIGN DIFFERENTIATION IN PATffiNTS WITH OVARIAN TUMOR ABSTRACT Aim: The aim of this study is to investigate the utilizability of serum IGF-1, IGFBP-3 and leptin levels in preoperative benign-malign differentiation in patients with ovarian tumor. Materials and Methods: 76 patients with pelvic mass diagnosis who are hospitalized in the Obstetrics and Gynecology Department of Erciyes University Medical Faculty between November 2003 and December 2004, and 35 women who applied to the department on those days are included in this study. By studying IGF- 1, IGFBP-3, leptin, CA-125 and insulin levels in serum samples taken from all of the patients preoperatively, were evaluated according to postoperative hystopathology results. Findings: According to postoperative hystopathology results, the patients were divided in to malign (31), benign (41) and control (35) groups. In the malign group, levels of IGF-1 and leptin were significantly lower than the other two groups (p0,05).