Bilateral tüp ligasyonu sonrası over ve endometriyum doku gerilemesinde apoptozisin rolü
The role of apoptosis in endometrial and ovary tissue atrophy after bilateral tubal ligation
  1. Tez No: 165615
  2. Yazar: FATMA KANSU
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MERAL ÇETİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
IV BILATERAL TUP LIGASYONU SONRASI OVER VE ENDOMETRIYUM DOKU GERİLEMESİNDE APOPTOZİSİN ROLÜ ÖZET Tüp ligasyonu aile planlaması yöntemleri arasında sıklıkla kullanılan bir yöntemdir. Son çalışmalarda tüp ligasyonu sonrası hastalarda artan şikayetler olduğu gözlenmiştir. Uzun dönem yan etkiler arasında dismenore, disparoni, premenstrual semptomların artışı ve pelvik ağrı sıklıkla yer almaktadır. Bu semptomlar grubu post tubal ligasyon sendromu olarak adlandırılır. Yapılan yayınlarda tüp ligasyonu sonrası ortaya çıkan bu sendromdan over kan akımı ve over hormon rezervindeki değişikliklerin sorumlu olduğu belirtilmektedir. Çalışmamızda iki farklı tüp ligasyonu yöntemini takiben over ve endometrium doku gerilemesinde apoptozisin rolü olup olmadığım göstermeyi ve amaçladık. Çalışma için 30 adet dişi rat kullanıldı. Ratlar kontrol (10) ve deney (20) grubu olarak 2 gruba ayrıldı. Deney grubundaki 20 ratm laparatomi ile batınları açıldı ve 10 tanesine bipolar koterle, 10 tanesinede Pomeroy usulü ile tüp ligasyonu yapıldı. Kontrol grubundaki 10 rata sadece laparatomi yapıldı. 2 ay sonra çalışma ve kontrol grubundaki tüm ratlarm batırılan tekrar açıldı. Over ve endometriyum dokuları eksize edilerek çıkarıldı. Kontrol ve deney grubu rat over ve endometriyum dokularından genomik DNA izolasyonları yapıldı. Genomik DNA' 1ar olası merdiven yapılan açısından %2 lik agaroz jel elektroforez ile karşılaştınldı.Over ve endometriyum dokusunda, tüm gruplarda, çalışılan yöntemle apoptozise rastlanmadı. Fakat nekroz açısından gruplar arasındaki farklılık anlamlı bulundu.
Özet (Çeviri)
THE ROLE OF APOPTOSIS IN ENDOMETRIAL AND OVARY TISSUE ATROPHY AFTER BILATERAL TUBAL LIGATION ABSTRACT Tubal ligation is a commonly used birth control method. It is observed in recent studies that there are increasing complaints on the patients after the tubal ligation. Among the long term side effects, dysmenorrhea, dysparonia, worsening of premenstrual symptoms and pelvic pain take place. That group of symptoms are named as post tubal ligation syndrome. In reports, it is obliqated that the changes in ovarian blood flow and hormon reserve have been responsible from the syndrome occuring after the tubal ligation. In our study, we aimed to show the role of apoptosis in ovarian and endometrial tissue atrophy following two different tubal ligation methods. Thirty female rats were enrolled in the study. The rats were subdivided into two groups as control (10) and experiment (20). The abdomens of the 20 rats in the experiment group were examined by laparatomy, and tubal ligation was performed by bipolar cautery to 10 of them, and Pomeroy procedure to the remaining 10. Ten rats in the control group are only examined by laparatomy. The abdomens of the rats in both groups were re-examined by laparotomy 2 months later. The ovaryan and endometrial tissues were excised. The genomic DNA isolation were performed from the over and endometriyum tissues of control and experiment group rats. The genomic DNAs were compared in the field of probable ladder pattern using 2% agarosis gel. Apoptosis in ovaryan and endometrial tissues was not evident in neither of the groups. But there were some significant differences regarding necrosis between some groups.