Sıçan gebeliklerinde heparin ve düşük molekül ağırlıklı heparinlerin E-cadherin ve laminin üzerindeki etkileri
The effects of heparin and low molecular weight heparin on E-cadherin and laminin of rat pregnancy
  1. Tez No: 165622
  2. Yazar: ÖMÜR ERDEN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. TEVFİK GÜVENAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
IV SIÇAN GEBELİKLERİNDE HEPARIN VE DÜŞÜK MOLEKÜL AĞIRLIKLI HEPARİNLERİN E-CADHERİN VE LAMININ ÜZERİNDEKİ ETKİLERİ ÖZET Heparin ve düşük molekül ağırlıklı heparinler (DMAH) trombofılinin neden olduğu gebelik komplikasyonlarının tedavisinde kullanılmaktadır. Bu antikoagulan maddeler, koagulasyon yolağındaki bazı faktörlerin eksiklikleri sonucu ortaya çıkan plasental yatakdaki trombüsleri önleyerek etki göstermektedir. Son yıllarda implantasyon ve plasentasyonda adezyon moleküllerinin önemli rollerinin olduğu saptanmıştır. Heparin ve DMAH'lerin adezyon molekülleri üzerinde etkileri bilinmemektedir. Bu nedenle sıçan gebeliklerinde heparin ve DMAH'lerin bir adezyon molekülü olan E-cadherin ve ekstraselüler matriks proteini olan Laminin üzerindeki etkileri incelendi. Bu çalışmada 48 sıçan dört gruba ayrılarak incelendi. 1. grup; serum fizyolojik grubu, 2. grup; heparin grubu, 3. grup; enoksaparin grubu ve 4. grup; tinzaparin grubu olarak gruplandırıldı. Tüm gruplardaki sıçanlara ilaçlar prekonsepsiyonel olarak başlandı ve 15. gebelik gününe kadar uygulandı. 15. gebelik gününde laparotomi yapılarak uterus ve tubaları çıkarıldı. Alınan dokular immünohistokimyasal olarak Laminin ve E-cadherin ile boyanarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
THE EFFECTS OF HEPARIN AND LOW MOLECULAR WEIGHT HEPARIN ON E-CADHERIN AND LAMININ OF RAT PREGNANCY SUMMARY Heparin and Low-molecular-weight-heparin (LMWH) are used in therapy of pregnancy complications of trombophilic patients. These anticoagulants are prevent trombosis by caused the deficit of some coagulation factors in placental bed. Recently, it was determined that role of adhesion molecules is important in implantation and plasentation of embriyo. The effects of heparin and LMWH on adhesion molecules were not known. Therefore, we were investigated the effect of these anticoagulants on E-Cadherin which a adhesion molecule and Laminin which a extracelluler matrix protein in rat pregnancies. Forty-eight rats were investigated as four groups in this study and each group were included 12 rats. First group is the serum phsyologic group; second group is heparin group, third group is enoxaparine group and fourth group is tinzaparine group. The drugs were adminestered in preconceptional period of all rats and contiune by 15 days of pregnancy. At 1 5 gestational days, laparotomy was performed and the uterus and tuba of all rats were removed. All speciemens were investigated immunohystochemical methods by Laminin and E-Cadherin stain in pathology department. Data of the all groups were evaluated and compared the end of study.