Diz artroskopilerinde total intravenöz anestezi ve desfluran anestezi yöntemlerinin karşılaştırılması
Total inravenous anaesthesia versus desflurane anaesthesia maintained for arthroscopy of the knee
  1. Tez No: 165623
  2. Yazar: RÜVEYDA İREM DEMİRCİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ALİYE ESMAOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
ÖZET Amaç: Diz artroskopilerinde total intravenöz anestezi ile desfluran anestezi yöntemlerini karşılaştırmaktır. Hastalar ve yöntem: Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi etik kurul onayı alındıktan sonra, 20-55 yaş arası, American society of anesthesiologist (ASA) I-II grubu, genel anestezi altında diz artroskopisi uygulanacak her iki cinsten toplam 40 olgu çalışmaya alındı. I. gruba ( n=20), d esfluran-NaO i le g enel a nestezi veli. gruba ( n=20), propofol- remifentanil ile total intravenöz anestezi uygulandı. Anestezi indüksiyonu, desfluran grubunda 5 mg/kg tiyopental, 1 ug/kg fentanil, TIVA grubunda ise 2mg/kg propofol ve 1 ug/kg remifentanil ile sağlandı. Her iki gruba da indüksiyondan önce 0.5 mg atropin yapıldı. Anestezi idamesi, I. grup hastalarda % 4-6 desfluran ve % 60 N2O + % 30 02, II. grup hastalarda ise 0.25 ug/kg/dk remifentanil ve 9 mg/kg/saat propofol infüzyonu ile sağlandı. Operasyon süresince hastaların hemodinamik verileri, SpÛ2 ve BİS değerleri kaydedildi. Erken postanestezik dönemde ektübasyon, göz açma, oryantasyon zamanları ve Aldrete skorları, geç postanestezik dönemde DMRT hata puanları kaydedildi. İlaçlara bağlı istenmeyen etkiler kaydedildi. Ayrıca her iki grupta anestezi maliyeti hesaplandı. Bulgular: İntraoperatif dönemde, TIVA grubunun hemodinamik verileri ve BİS değerleri, bazal değerlere ve desfluran grubuna göre anlamlı olarak daha düşüktü. Desfluran grubunda ekstübasyon, göz açma ve oryantasyon süreleri TIVA grubuna göre anlamlı olarak daha kısaydı. Derlenme odasında TIVA grubundaki olgular, analjeziğe daha erken gereksinim duydular. Erken postanestezik dönemde TIVA grubunun Aldrete skorları ve DMRT hata puanları, desfluran grubundaki olgularla benzerdi. Desfluran anestezisinin maliyeti, TIVA'nın maliyetinden anlamlı olarak daha düşüktü. Sonuç: Günübirlik diz artroskopilerinde, derlenme hızı ve maliyet yönünden TIVA'dan daha avantajlı olan desfluran anestezisi tercih edilebilir. Anahtar kelime: kelimeler: T.İVA, desfluran, günübirlik anestezi, maliyet, uyanma derlenme özellikleri.
Özet (Çeviri)
TOTAL İNRA VENOUS ANAESTHESIA VERSUS DESFLURANE ANAESTHESIA MAINTAINED FOR ARTHROSCOPY OF THE KNEE ABSTRACT Aim: The aim of this study was to compare desflurane based anaesthesic maintenance versus total inravenous anaesthesia (TIVA) for arthroscopy of the knee. Patients and Methods: After obtaining approval from Erciyes University Medical Faculty Ethics Committee, we studied 40 patients ASA physical status I-II, age 20-55 years undergoing arthroscopy of the knee under general anesthesia. General anesthesia was induced with fentanyl 1 ng/kg and thiopental 5 mg/kg IV in desflurane group (n=20), or remifentanil 1 ug/kg and propofol 2 mg/kg IV in TIVA group (n=20). Anesthesia was maintained either with propofol 120 ug/kg/min and 0.25 ug/kg/min remifentanil IV infusion or % 4-6 desflurane inhaled combination with % 66 N2O in oxygen. Heamodynamic values, Sp02, and Bispectral indeks (BİS) values were monitored continuously throughout the operation. Side effects of the drugs which were used during the operation were recorded. Also cost-effectivity of both groups were evaluated.