Diyabetes mellituslu hastaların takibinde telefonla izlem hemşireliğinin etkinliğinin incelenmesi
Evaluation of the efficacy of telephone nursing in the follow-up of diabetic patients
  1. Tez No: 165643
  2. Yazar: FATMA İLKNUR ÇINAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NALAN AKBAYRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
VII. ÖZET Araştırma; DM'lu hastaların telefonla izlem hemşireliği yoluyla takibinin, diyabet kontrolüne etkisini belirlemek amacıyla yarı deneysel olarak yapılmıştır. Çalışma, Kasım 2004-Mayıs 2005 tarihleri arasında GATA iç Hastalıkları Klinik ve Polikliniği'nde yürütülen, belirtilen kriterlere uygun seçilen 31 DM'lu hasta ile gerçekleştirilmiştir. Veri toplama amacıyla literatür incelemesinin ardından geliştirilen, hastaların demografik özellikleri, tıbbi bilgileri, metabolik ve kontrol sonuçlan ve memnuniyet durumunun kaydedildiği,“Diyabetes Mellituslu Hasta Takip Formu”,“Telefonla Görüşme Formu”,“Hasta Yönlendirme Formu”,“Hasta Memnuniyeti Anket Formu”,“Metabolik Kontrol Sonuçlan Takip Formu”,“Diyabetik Ayak Takip Formu”,“Şeker Ölçüm Sonuçlan Kayıt Formu”kullanılmıştır. Araştırma verilerinin kodlama ve analizinde SPSS 11.0 paket programı kullanılmıştır. Çalışma 12 haftalık planlanmıştır, ilk görüşmede hastalara formlar uygulanmış, eğitim verilmiş ve hastalıklarıyla ilgili karşılaştıkları sorunlar tespit edilmiştir. Tespit edilen sorunlara yönelik olarak her hasta ilk ay telefonla haftada 1 kez, diğer aylarda ise 15 günde bir kez olmak üzere, ortalama 8 kez aranmıştır. Telefonla izlem sırasında problem saptanan hastalara, saptanan probleme yönelik tekrar eğitim verilmiş ve bir sonraki iletişimde izlenecek sorun hanesine kaydedilmiştir. Gerekli görüldüğü zamanlarda hastalar kontrol amacıyla hastaneye çağrılmış ve telefonla izlem sırasında eksik bulunan konularda hasta ve ailesine özel eğitim tekrarlanmıştır. Grubun yaş ortalaması 56,1+9,7 yıldır. Araştırma kapsamındaki diyabetik hastaların büyük çoğunluğu aktif olarak çalışmamakta ve öğrenim durumları orta düzeydedir. Hastaların birçoğunun diyabet eğitimi yetersiz ve uyum problemi yaşamaktadır.
Özet (Çeviri)
VIII. SUMMARY This study has been performed semi-experimentally to determine the efficacy of telephony nursing on control of diyabetes. Thirty-one diyabetic patients who were referred to Gülhane Military Medical Academy Internal Medicine Department and selected according to specified criteria were included in the study. Literature was reviewed for relevant data and follow-up forms such as“Diyabetic Patient Follow-up Form”,“Telephone Call Form”,“Patient Referral Form”,“Patient Satisfaction Questionnaire”,“Metabolic Control Results Follow-up Form”,“Diyabetic Foot Follow-up Form”,“Glucose Test Results Record Form”were created. Study data coding and analysis was performed by SPSS 11.0 software. Study was planned as 12 weeks. At the first interview, forms were filled, patients were informed and their problems related to their disease were identified. Every patient was called about their identified problem once a week for one month and once in two weeks for an average of total 8 calls. Patients were re-informed about their problems identified on phone calls, and it was recorded at the form as the problem to be inquired at the next call. Patients were invited to hospital for control when needed and they and their family members were informed on subjects which they were found out to be incompetent. Average age of the group was 56,1 ±9,7 years. Many of the diyabetic patients included in the study were not working and their education levels were found out to be medium. Information of the most of the patients about diyabetes was inadequate and they had compliance problems.