Uterin arter Doppler ölçümlerinin, mol hidatidiformun persistansını belirlemedeki değeri
  1. Tez No: 165642
  2. Yazar: ŞERİFE ŞENİZ YURTSEVEN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MÜGE HARMA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
ÖZET Çalışmamızda Mol Hidatidiform olgularında uterin arter Doppler indekslerinin, hastalığın persistansını belirlemedeki etkinliği araştırıldı. Çalışma grubunda, oniki haftalıktan küçük gebeliği olan 31 komplet Mol Hidatidiform olgusu, kontrol grubunda ise ilk trimestr gebeliği olan 30 sağlıklı gebe kadın yer aldı. Başlangıçta her iki grupta, uterin arter kan akımları renkli Doppler ultrasonogram ile değerlendirilerek ortalama Pulsatilite İndeksi (PI), Rezistans İndeksi (RI) ve Sistol/Diastol oranı (S/D) belirlendi ve eş zamanlı olarak serum beta-hCG düzeyleri ölçüldü. Daha sonra çalışma grubundaki molar gebeliklerin vakum evakuasyon ile boşaltılmasından sonra, seri serum beta-hCG ölçümleri ile Doppler indeksleri haftalık olarak tekrarlandı. Beta-hCG serum düzeyleri ile Doppler indeksleri arasındaki korelasyon araştırıldı. Klinik olarak spontan regrese olan molar gebelik olgulanyla persiste eden olgular arasındaki uterin arter Doppler indeks ölçümleri karşılaştırıldı. Verilerin istatistiksel analizi SPSS 11.0 paket programı kullanılarak yapıldı. Çalışma ve kontrol gruplarının uterin arter Doppler indeks değerlerinin karşılaştırmasında Student's t testi, çalışma grubunun serum beta-hCG düzeyleriyle uterin arter Doppler indeksleri arasındaki korelasyonun belirlenmesinde Pearson korelasyon analizi, çalışma grubundaki spontan remisyona uğrayan ve persiste eden olguların Doppler indekslerinin karşılaştırılmasında non-parametrik Mann- Whitney U testi kullanıldı. İstatistiksel olarak p0.05), log beta-hCG ve serum beta-hCG düzeylerinin istatistiksel olarak farklı olmadığı bulundu (p>0.05).
Özet (Çeviri)
SUMMARY In our study, the effectiveness of uterine artery Doppler indexes in the determination of the persistence of hydatidiform mole subjects was evaluated. The study group consisted of thirty-one complete hydatidiform mole cases of less than 12 weeks gestation, and the control group of 30 healthy pregnant women in their first trimester. Mean pulsatility index (PI), resistance index (RI), and systole/diastole ratio (S/D) were determined in all subjects by evaluating uterine artery blood flow using color Doppler ultrasonography, and serum beta-hCG levels measured. After removal of molar pregnancy by vacuum evacuation in the study group, serial measurements of beta-hCG and Doppler indexes were made weekly. Uterine artery Doppler index measurements were compared between clinically spontaneous regressing molar pregnancy cases and persisting cases and the correlation between serum beta-hCG and Doppler indexes investigated. Statistical analyses of the data were done using SPSS v. 11 package program. Uterine artery Doppler index values of the study and control groups were compared using Student's t- test. In the study group, Pearson analyses were used in the determination of the correlation between serum beta-hCG and Doppler indexes, and non-parametric Mann- Whitney U test for the comparison of persistent and spontaneous remitting cases. A p-value of 0.005), log beta-hCG or serum beta-hCG levels (p>0.05) were found.