Kangal ırkı köpeklerde normal kan basıncı değerlerinin yaşa, cinsiyete ve ölçüm metotlarına bağlı olarak karşılaştırılması
Comparation of normal blood pressure values of kangal dogs in relevant to age, gender and measurement methods
- Tez No: 165649
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MURAT ARSLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
BÖLÜM 6- ÖZET Kangal Çoban Köpeğine ait referans kan basıncı değerlerini belirlemek amacıyla yürütülen bu araştırmada sağlıklı 48 adet Kangal ırkı köpeğin (24 adet 2ay-6 yaş arası dişi ve 24 adet 2 ay-8 yaş arası erkek) sistolik, diyastolik ve orta kan basıncı değerleri doppler ve otomatik osilometrik yöntemlerle, yaş ve cinsiyet yönünden karşılaştırmalı bir şekilde incelenmiştir. Doppler metodunda Parks Medical Electronics firmasının ürettiği 811-B Model Doppler cihazı kullanılmış, otomatik osilometrik yöntemde ise insanlar için tasarlanmış olan Onıron Firmasının ürettiği M5-I Model cihaz Kangal köpeklerine adapte edilerek kullanılmıştır. Ölçümler hayvanlar sol yanı üstte olacak şekilde lateral yatış pozisyonunda gerçekleştirilmiştir. Ölçümlerde kullanılan manşonlar hayvanların sol ektremitelerinde ön kol proksimaline yerleştirilmiş ve manşon ebatı olarak kol çevresinin yaklaşık % 40-60 'ı seçilmiştir.
Özet (Çeviri)
BÖLÜM 7- SUMMARY Comparation of Normal Blood Pressure Values of Kangal Dogs in Relevant to Age, Gender and Measurement Methods Comparative systolic, diastolic and mean arterial blood pressures measurements were obtained from 48 healthy Anatolian Kangal Sheep Dogs (24 female between 2 mounths-6 years and 24 male between 2 mounths-8 years) using the doppler and oscillometric methods to establish reference values for the breed in respect of age and gender. The doppler measurements were made with the Parks 811-B Doppler Flow Detector and the oscillometric measurements were made with the Omron M5-I Blood Pressure Monitor. This human oscillometric device were modified and adapted as blood pressure monitor in Kangal dogs. Dogs were positioned right lateral recumbency and the cuffs were placed around the left proximal antebrachium. Cuff size was approximately 40 - 60 % of the circumference of the limb.