Kangal ırkı köpeklerde prostatın ultrasonografik görünümü üzerine çalışmalar
  1. Tez No: 58781
  2. Yazar: MUSA GENÇCELEP
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NAZMİ ATASOY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
TÜBİTAK/TÜRDOK ' un" Abstrakt Hazırlama Klavuzunu -kullanınız) ; Çalışmada, değişik yaşlarda (1-7 yaş) 53 adet Kangal ırkı köpekte ultrasonogram ile normal ve patolojik prostatların ortaya konulması amaçlanmıştır. Prostatın ultrasonografik görünümleri için transabdominal yöntem ve B-mod. real-time, 5.0 Mhz. lik sektör transduser kullanıldı. L'hrasonografi ile normal köpeklerdeki (37 adet) prostat bezinin ortalama dorsoventral. kraniokaudal ve transversal çaplan sırasıyla; bir yaş için 2.88, 3 85. 3.50, iki yaş için 3.23. 4.08, 3.70. üç yaş için 3.41. 4.56, 3.83. dön yaş için 3.82, 4.74, 4.34, beş yaş için 3.90. 4.90, 4.56, altı yaş için 4.20, 4.96. 4.73 ve yedi yaş için ise 4 15, 5.15. 4.75 cm. olarak belirlendi Çalışma sırasında klinik gözlem, bakteriyel kültür, palpasyon ve ultrasonografik incelemelere göre patolojik olgular, akut bakteriyel prostatitis: dört (dön yaşında iki. beş ve alt. yaşında birer), kronik bakteriyel prostatitis: alt, (dön ve yedi yaşında birer, beş ve alt, yaşında ikişer) ve benign prostat hiperplazisi; altı (beş. alt, ve yedi yaşlarında ikişer) olmak üzere toplam 16 köpekte belirlendi. Kangal irk, köpeklerde cani, ağırlık ile prostat bezinin büyüklükleri arasında kramokaudal çap yönünden r = 0.79, dorsoventral çap yönünden r = 0.92 ve transversal çap yönünden, - 0.92 oranında bir korelasyon olduğu tespit edildi
Özet (Çeviri)
(en fazla -230 söyr.üU) This study was carried out determine the normal and pathologic prostate structures ultrasonographycally in 53 Anatolian dogs with different ages (1 to 7 years old). To obtain ultrasonographic appearance of the prostate gland transabdominal method and B- mod, real-time and 5.0 Mhz sector transduser were used Mean dorsoventral, craniocaudal and transventral diameters of the prostate gland in normal dogs (n=37) were determined ultrasonographycally as: 2.88, 3.85, 3.50 for one years old, 3.20, 4.09, 3.70 for two years old, 3.41, 4.25, 3.77 for three years old, 3.81, 4.74, 4.34 for four years old, 4.00, 4.86, 4.56 for five years old, 4.20, 4.96, 4.73 for six years old, 4.15, 5.15, 4.75 cm. for seven years old, respectively. According to the palpation, bacterial culture, clinical and ultrasonographic examination during the study, pathologic cases, four acut bacterial prostatitis ( two in 4 years old and one in 5 and 6 years old), six chronic bacterial prostatitis ( one in 4 and 7 years old and two in 5 and 6 years old) and six benign prostate hyperplasia ( two in 5, 6 and 7 years old) were observed in 1 6 dogs. It was determined that there was a correlation between prostate gland size and live body weight regarding craniocaudal diameter (r = 0.79), dorsoventral diameter (r = 0.92) and transversal diameter (r = 0.92)