Böbrek tutulumu olan sistemik lupus eritematozis hastalarının prognozu ve prognozu etkileyen faktörler
  1. Tez No: 165659
  2. Yazar: EMİNE KAÇAR GÖKSOY
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HURİ ÖZDOĞAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Romatoloji, Rheumatology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu çalışmada Cerrahpaşa Tıp Fakültesi İç hastalıkları Anabilim Dalı Romatoloji Bilim Dalı Polikliniğine Ocak 1983-Aralık 2003 tarihleri arasında herhangi bir zamanda başvurarak SLE böbrek tutulumu tanısı almış olan hastalarda, aralarında seçim yapmadan, SLEDAI ve B1LAG hastalık aktivite indekslerinin ve olası diğer prognostik faktörlerin hastalık seyri, böbrek sağkalımı ve tedavi yanıtı üzerindeki etkileri araştırıldı. Çalışmada değerlendirilen verilerde dosya kayıtlan temel alındı. 6 aydan uzun süre kontrollere gelmeyen hastalara kayıtlı olan telefonlarından ulaşılmaya çalışıldı. 28 hastaya ulaşılamadı. Çalışmaya alınan hastaların ortanca yaş 27 ve kadınrerkek oranı 4,3:1 idi. 5 yıllık böbrek sağkalım oranı %90 toplam sağkalım %88 olarak saptandı. Tek değişkenli sağkalım analizlerinde yüksek BILAG hastalık skoru böbrek sağkalımı ile ilişkiliyken niteliksel verilerin karşılaştırıldığı ki kare testinde 1. yıldaki ağır hastalık seyri son dönem böbrek yetersizliğine gidişle ilişkili bulundu.
Özet (Çeviri)
In an unselected group of patients who have been diagnosed as Systemic Lupus Erythematosus (SLE) with renal involvement in anytime at Outpatient Unit of Division of Romatology of Department of Internal Medicine of Cerrahpaşa Medical Faculty during a period between January 1983 and December 2003, we studied the influence of SLEDAI and BILAG disease activity indices and other possible factors on disease progression and renal outcome. Mainly we used the data recorded on patient files. Patients whose last visit was not within the last 6 months had been contacted by phone; except 28 patients remained out of reach, using their phone numbers registered on files. Of 148 patients median age was 27 with a range 10 to 66 and female:male ratio was 4,3:1. Five year renal survival rate and actual survival rates were found consecutively as follows: % 90 and % 88 Each patient assesed at the cut point of first year of renal involvement according to disease progession or improvement and grouped into categories. The frequency of several parameters and occasions compared between the catagories and no significant difference have been found except the end stage renal disease progression which was more frequent at progressive disease group. In univariate analyses high BILAG activity score found to be associated with renal survival.