Ratlarda D-Ala2, D-Leu5-enkephalin (DADLE)'in nöroprotektif adaptasyona ilişkin bazı parametrelere etkileri
The effects of D-Ala2, D-Leu5-enkephalin (DADLE) on some parameters related to neuroprotective adaptation in rats
  1. Tez No: 165660
  2. Yazar: İBRAHİM AKYAZI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ÜLKER ÇÖTELİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmada ilk defa, DADLE'nin yer sincaplarında doğal HİM ile aynı etkinlikte hibernasyon oluşturan 28 günlük sürekli enfüzyonunun sıçanlardaki etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır, incelenecek parametreler, hibemasyonun nöroprotektif özelliğinin temelini oluşturan hipotermi, antioksidan savunma, immun düzenleme ve hipokoagulasyon'a ilişkin bazı fizyolojik ve hematolojik parametreler arasından seçilmiştir. Araştırmada 24'ü kontrol ve 24' deneme grubunu oluşturmak üzere toplam 48 adet genç erkek Wistar albino sıçan kullanıldı. Deney grubu hayvanlara D-Ala, D- Leu -Enkephalin (DADLE), kontrol grubuna ise serum fizyolojik içeren ozmotik mini pompalar interskapular bölgeye implante edildi. Böylece 28 günlük deney süresince, deneme grubu sıçanlar % 0,5'lik DADLE çözeltisini 2,5 ul/saat hızında sürekli olarak deri altı yolla aldılar. Tüm hayvanların vücut ısısı deney süresince günlük olarak izlendi. Deney sonunda deneme ve kontrol grubu hayvanların lökosit sayıları, APTT, PT, TT ve PS değerleri, plazma ve beyin dokuda TAD ve MDA değerleri ve plazma askorbik asit düzeyleri incelendi. Deneme grubu hayvanlarda kontrol grubuna oranla TT değerinin arttığı gözlendi. Tüm diğer parametreler yönünden gruplar arasındaki farklılıkların istatistiksel öneme sahip olmadığı bulgulandı.
Özet (Çeviri)
Tfae Effects of D-Ala2, D-Lea5-Enkephalin (DADLE) on Sonıc Parameters Rclated to Neuroprotective Adaptation in Rats in this sludy, for the fırst time, it ıs ajrncd to investigate llıe cffects of D-Ala2, D-Leu5-Enkephalin's (DADLE) 28 days contimıous infusion to rats, tlıat induces hibernation in ground squirrcls with the same effıciency of natural HIT (hibetnation induction trgigger). Invesligated parameters have been selectcd among hypothcrmia, physiological and hematological parameters related lo antioxidant proteclion, immtme regulation and hypocoagulation wlıich constitutes the bases of Ihe ncuroprotective feature of hibernatiou. A tota! of 48 young Wistar rnalc aibioo rats w ere used, Animals were divided into control and experimental groııps each consîst of 24 rats, Osmotic mini pumps containing DADLE and şaline implanted to interscapular region of experimental and control groups of aııimals respectively. Thcrefore, experimental group animals rcceived a 0,5 % DADLE solution subcutaneously with a pumping rate of 2,5 ııl/lı during 28 days experimenlal pcriod, Body tcmperature of ali animals scored daily throughout the experiment. Leukocyte numbers, APTT, PT, TT values, coagulation time, total antioxidant and MDA levels in plasma and brain and plasma ascorbic acid levels of experimental and control groups animals werc investigatcd. it was ibuııd that TT increased in expcriraental group compared to conlrol. it was determincd that diffcrences between ali other parameters were not statistically significant.