Sistemik lupus ve romatoid artritte anti- karbamile protein antikorun tanıdaki yeri ve prognozla ilişkisi
Anti carbamylaed protein antibody is the role of systemic lupus and rheumatoid arthritis in diagnosis and its relation with prognosis
  1. Tez No: 497013
  2. Yazar: BAHAR ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞÜKRAN ERTEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Romatoloji, Rheumatology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: Sistemik lupus eritamatozis (SLE) sistemik otoimmun kronik bir hastalıktır ve çok sayıda organ tutulumu ile karakterizedir. Doğal immun sistem cevabının normalden sapmış cevabı SLE patogenezine önemli ölçüde katkıda bulunur. Doğal immunite hem inflamatuar sitokinleri uyararak hem de adaptif immuniteyi etkileyerek SLE patogenezine katılır. İnflamatuar sitokinler ve adaptif immun sistem doğal immunitenin yardımıyla doku hasarına neden olurlar. Doğal immun sistem, otoreaktif T ve B hücrelerin aktive olmasına katkıda bulunarak adaptif immune sistemde normalden sapmış immun cevap oluşmasını sağlar. Otoreaktif B hücreler özellikle patojen otoantikorların üretilmesinde önemli rol oynarlar ve bu otoantikorlar da doku ve organlarda inflamasyon ve hasar oluşmasına neden olurlar. SLE'de nükleik asitlere ve bunları bağlayan proteinlere karşı otoantikor gelişimi hastalık patogenezinde önemli rol oynar. Bu otoantikorların bir kısmı direkt patojeniktir. Patojenik otoantikorlar immun toleransın sistemik bozulmasını yansıtan bir bulgudur. Romatoid artrit (RA), en sık karşılaşılan inflamatuar romatizmal hastalıktır. Sıklıkla eklemleri tutar ve eklemi tutan diğer hastalıklardan farklı olarak ilerleyen dönemlerde kalıcı eklem hasarına (deformite, sakatlık) yol açar. Hastalık eklemlerin yanında kalp, akciğer, göz ve deri gibi organları da etkileyebilir. Hastalardaki ağrı ve şişlik gibi eklem yakınmaları erken dönemlerde az sayıda eklemde görülebilirse de genel olarak çok sayıda eklem tutulmaktadır. Seropozitif romatoid artritte romatoid faktör ve anti- ccp birlikte pozitifliği klinikle beraber tanısal değer taşır. Antikor titresi hastalığın prognoz ve seyri ile ilişkisi birçok çalışmada gösterilmiştir. Son zamanlarda yeni bir otoantikor grubu; anti-karbamile protein antikoru; karbamilasyon; izosiyanik asit ve spesifik fonksiyonel gruplar arasında olan non enzimatik reaksiyondan protein üretimi ile sonuçlanan post-translasyonel modifikasyon süreçlerindendir. Bu reaksiyon protein yapısal ve fonksiyonel özelliklerini değiştirmektedir. Bundan dolayı moleküler yaşlanmaya katkı sağlamaktadır. Birçok çalışma özellikle kronik hastalıklar ve aterosklerotik hastalıklarda karbamile proteinlerin mevcut olduğunu göstermiştir. Özellikle anti-karbamile protein antikoru, siyanat mevcudiyetinde lizin amino asidinin homositrüline post-translasyonel modifikasyonuna karşı gelişen antikorlardır. Yapılan çalışmalarda bu antikor RA hastalarının serumlarında saptandı. Bu antikorların saptanmasının ardından birkaç predata semptomların başlangıcının ardından ACPA gelişimi öncesi ve sonrasında bu antikorların ortaya çıkabileceğini gösterdi. Ayrıca artraljisi olan hastalarda artrit gelişimini öngördüğü gösterilmiştir. Ama prognozla hastalık aktivasyonu ile ilişkisine dair net veriler yoktur. Bu ölçüde Karbamilleme ve / veya anti-karbamile antikorların oluşumu böbrek hastalıkları, kardiyovasküler hastalıklar ve RA gibi kronik inflamatuar hastalıkların hastalık süreçlerine katkısının ne olduğu şu anda tam bilinmemektedir. Bizim bu çalışmayı yapma amacımız; anti karbamile antikorun lupus ve romatoid artrit hastalarında tanısal değerinin belirlenmesi ve hastalık prognozu ile ilişkinin ortaya koyulmasıdır. Materyal ve Metod: 2012 SLICC SLE tanı kriterlerine uygun 57 SLE hastası (F/M 50/7; ortanca yaş 40.913.7; ortanca hastalık süresi 2yıl) çalışmaya alındı. 2010 ACR/EULAR tanı kriterlerine uygun seçilmiş 46 RA hastası (F/M 38/8; ortanca yaş 54.212.4; ortanca hastalık süresi 2yıl) dahil edildi. 30 sağlıklı kontrol grubu seçildi. Alınan hastaların demografik ve klinik laboratuar bulguları tanı tedavi ve prognoz ile ilgili (yaş, cinsiyet, sigara, tanı, tanı süresi, tedavi ve takibi, hastalık akut faz yanıtı, hematolojik bulguları, organ tutulum bulguları, hastalık aktivasyon skorlamaları, ek hastalık ve ilaç bilgileri, yan etki komplikasyon profili, antikor düzey ve takipleri) verileri ölçülmüş ve kaydedilmiştir. Anti carP antikoru Anti-carbamylated Protein Human anti-carbamylated Protein Antibody(ACP-Ab) ELISA Kit'i (SunRedBio, Çin) kullanılarak çalışılmıştır. Bulgular: Araştırma popülasyonu 30 kontrol, 57 SLE ve 46 RA olmak üzere 133 kişiden oluştu.
Özet (Çeviri)
Objective: Systemic lupus erythematosus (SLE) is a chronic systemic autoimmune disease characterized by numerous organ involvement. The normally deviated response of the natural immune system response is an important contributor to SLE pathogenesis. Natural immunity participates in SLE pathogenesis by stimulating both inflammatory cytokines and affecting adaptive immunity. Inflammatory cytokines and adaptive immune system cause tissue damage with the help of natural immunity. The natural immunization system contributes to the activation of autoreactive T and B cells, thus allowing a normally deviating immunoreaction in the adaptive immune system. Otoreactive B cells play an important role in the production of pathogenic autoantibodies, and these autoantibodies cause inflammation and damage to tissues and organs. In SLE, autoantibody development against nucleic acids and their binding proteins plays an important role in disease pathogenesis. Some of these autoantibodies are direct pathogenic. Pathogenic autoantibodies are a finding that reflect systemic impairment of immunological tolerance. Rheumatoid arthritis (RA) is the most common inflammatory rheumatic disease. It keeps joints frequently and, unlike other diseases that keep joints, it causes permanent joint damage (deformity, disability) in later periods. The disease can affect joints as well as organs such as the heart, lungs, eyes and skin. Although joint complaints such as pain and swelling in patients can be seen in few joints in the early period, in general, a large number of joints are kept. In seropositive rheumatoid arthritis together with rheumatoid factor and anti-ccp positivity is clinically diagnostic. The relationship between prognosis and course of antibody titer disorder has been shown in many studies. Recently a new autoantibody group; anti-carbamyl protein antibody; The carbamylation; isocyanic acid and post-translational modification processes resulting in non-enzymatic reaction protein production between specific functional groups. This reaction changes the structural and functional properties of the protein. Therefore, it contributes to molecular aging. Many studies have shown that carbamide proteins are present, especially in chronic diseases and atherosclerotic diseases. In particular, the anti-carbamyl protein antibody is an antibody that is developed against homotoclinic post-translational modification of lysine amino acid in the presence of cyanate. In the studies conducted, this antibody was detected in the sera of RA patients. Following detection of these antibodies, several predata showed that these antibodies may appear before and after ACPA development following the onset of symptoms. It has also been shown to predict the development of arthritis in patients with arthralgia. However, there is no clear indication of prognosis in relation to disease activation. At this level, the formation of carbamylation and / or anti- carbamyl antibodies is not known at this time what contributes to the disease processes of chronic inflammatory diseases such as kidney diseases, cardiovascular diseases and RA. Our purpose of this study is; the determination of the diagnostic value of anti- carbamyl antibody in patients with lupus and rheumatoid arthritis and the relationship with disease prognosis. Materials and Methods: Fifty-seven SLE patients (F / M 50/7; median age 40.913.7; median disease duration 2 years) were included in the study according to the 2012 SLICC SLE diagnostic criteria. 46 RA patients (F / M 38/8, median age 54.212.4 years, median duration of disease 2 years) selected according to 2010 ACR / EULAR diagnostic criteria were included. 30 healthy control groups were selected. The demographic and clinical laboratory findings of the patients were analyzed for age, sex, smoking, diagnosis, duration of diagnosis, treatment and follow up, disease acute phase response, hematological findings, organ involvement findings, disease activation scorings, side-effect complication profile, antibody level and follow-up) were recorded and recorded. Anti carP antibody Anti-carbamylated Protein Human anti-carbamylated Protein Antibody (ACP-Ab) ELISA Kit (SunRedBio, China) was used. Findings: The study population consisted of 133 subjects, 30 controls, 57 SLEs and 46 RAs.