Nozokomiyal infeksiyon etkeni olarak fakültemizde son günlerde artış gösteren acinetobacter türlerinin üretilmesi ve tür tayinlerinin yapılması
Isolation and identification of acinetobacter species as nosocomial pathogens which has been arising in recent times in our faculty
- Tez No: 165658
- Danışmanlar: PROF.DR. YAŞAR BAĞDATLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
ÖZET Araştırmamızda 2003-2004 yıllan arasında fakültemizin çeşitli ünitelerinden, CTFHİKK infeksiyon alt komitesi tarafından Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalımız laboratuarlarına gönderilen çeşitli klinik örneklerden nozokomiyal infeksiyon etkeni olarak izole edilen 15 Acinetobacter kökeni ile tür düzeyinde tanımlamaya gidilmiştir. Acinetobacter kökenlerimiz en sık yoğun bakım ünitesi ve yanık ünitesinden elde edilmiştir (%32.8,%41). Nozokomiyal infeksiyon etkeni olarak belirlenen A. baumannii' nin %81.3' lük bir oranla diğer Acinetobacter türlerine göre en yaygın tür olduğu görülmüştür. Bu sonucumuz yurdumuzda yapılan diğer benzeri çalışma sonuçlan ile uygunluk göstermiştir. 75 Acinetobacter kökenimizi konvensiyonel yöntemlerle, API 20 NE ve Sceptor Gram Negative Breakpoint ID kiti ile ayn ayn tanımladık. Bu kökenlerden 61 (%81.3)' i her üç yöntemle de uyumlu olarak A. baumannii olarak tammlanmıştır. Bu kökenlerden biri API 20 NE ile Sceptor kitine uyumlu olarak aynı şekilde A. lwoffii olarak tammlanmıştır. A. junii yalnızca API 20 NE ile yapılan testlerle tammlanabilmiştir. Konvensiyonel metod ve Sceptor paneli ile A. junii tanımlanamamıştır. API 20 NE ile 2 köken (%2.7) A. junii olarak tanımlanmıştır. 1 (%1.3) A. johnsonii kökenimiz yalnızca konvensiyonel yöntem ve ısı deneyiyle tanımlanabilmiştir. Kaynaklarda belirtildiği şekilde, ticari kitlerin özellikle üre, sitrat, jelatin ve glukoz testlerinde uyumsuz sonuçlar verebildiği araştırmamızın sonucunda da görülmüştür. Bu durumda Bouvet tablosundaki özellikler göz önüne alınarak tanıya gidilmiştir.Ticari kitlerin seçiminde sistemin mali yükü, çalışma akışına etkisi ve konvensiyonel yöntemlerden bir takım üstünlükleri yanı sıra belli testlerde tutarsız sonuçlara götürebileceği de göz önünde bulundurulmalıdır.Konvensiyonel yöntemleri tamamen terk ederek yalnızca ticari kitin sonucuna bağlı kalınarak kesin tür tanısına gidilmemesi gerektiği görüşündeyiz. 50
Özet (Çeviri)
SUMMARY Isolation and identification of Acinetobacter species as nosocomial pathogens which has been arising in recent times in our faculty. In our research between the years 2003-2004, an identification has been made in species level with 75 Acinetobacter isolates isolated as nosocomial pathogens. These pathogens were isolated from clinical specimens which has been sent by the CTFHIKK Infection Subcommittee from various units of our faculty to our laboratories of Department of Microbiology and Clinical Microbiology. Our Acinetobacter isolates has been mostly isolated from Intensive Care Unit (ICU) and Burn-Unit (32.8%, 41%). Acinetobacter baumannii determined as a nosocomial pathogen has been seen as the most widespread species with a ratio of 81.3 % according to other Acinetobacter species. Our results have been found concordant with the other similar research results made in our country. We have identified our 75 Acinetobacter isolates with the conventional methods, API 20 NE and Sceptor Gram Negative Breakpoint ID kit, separately. 61 of these isolates (81.3 %) has been identified as A. baumannii concordantly with both three methods. The 2 (2.7 %) of the remaining 14 isolates has been identified as A. lwoffii with Sceptor Panel. One of these isolates has also been identified as A. lwoffii with API 20 NE concordantly with Sceptor kit. A. junii was identified only by API 20 NE. A. junii couldn't be identified with conventional methods and Sceptor panel. 2 (2.7 %) isolates has been identified as A. junii with API 20 NE. Our one (1.7%) A. johnsonii isolate was identified only with conventional methods and the heat test. As pointed in the sources, it has also been shown in the results of our research that the commercial kits give incorcordant results especially with urine, citrate, gelatin and glucose tests. In this case, the diagnosis has been made according to the features of the Bouvet table. In the choosing of commercial kits; the financial load, the effects on the workflow and various superiorities from the conventional methods and also that it can lead to inconsistent results should be taken into consideration. We reached to the conclusion that an exact species identification shouldn't be done only via the commercial kits by neglecting the conventional methods. 51