Niğde-Aladağlar'ın batısında etnobotanik bir araştırma
An ethnobotanical research in west of Niğde Aladağlar
- Tez No: 165670
- Danışmanlar: PROF.DR. KERİM ALPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Botanik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
ÖZET Niğde Aladağlar'ın batısında kullanılan doğal bitkileri saptamak amacıyla 2004- 2005 tarihleri arasında etnobotanik bir çalışma yapılmıştır. Toplam 6 kere bölgeye düzenlenen bilimsel araştırma çalışmalarında Aladağlar'ın batısında bulunan köy ve beldelere gidilmiş, 200 bitki örneği toplanmış ve kullanılışları olan bitkilere ait bilgiler (bitkilerin yöresel adlan, kullanılışları, yararlanılan kısımları, ilaçların hazırlanışları, uygulanış şekilleri) derlenmiştir. Toplanan bitki örnekleri, bazı bitki kısımlarından oluşan örnek paketleri de İSTE 'de saklanmaktadır. Toplanan örneklerden 126 türün kullanılışları olduğu saptanmıştır. Bu bitkilerin tanıtımı, yöresel adlan ve kullanılışlan ile çalışmalar sırasında çekilen fotoğraflar bulgular bölümünde, kullamlışlanna göre hazırlanan listeler (farmakolojik sınıflandırma, bilinen kullanımı ile farklı kullanılışta olan türler ve kullanılışları, yiyecek olarak, hayvan yemi olarak, bal yapımında, malzeme yapımında, çevresel ve yörede ekonomik gelir getiren türler) sonuç bölümünde verilmiştir. Sonuç olarak bu bitkilerden 105 tür tıbbi, 39 tür gıda, 7 tür hayvan yemi, 5 tür bal yapımında, 14 tür malzeme yapımında kullanılır. 5 tür de çevresel kullanıma sahiptir. Bitki örneklerinden 58 türün, bilinen tıbbi kullanımlarından farklı kullanılışlara sahip olduğu saptanmış ve 57 türün ise yöresel adlarına yenileri ilave edilmiştir. 149
Özet (Çeviri)
SUMMARY An ethnobotanical study was conducted between 2004 and 2005 in order to determine wild plants used in West of Niğde-Aladağlar. During the six field trip The villages that are placed the West of Niğde-Aladağlar were visited. During these trips 200 specimens were collected from natural habitat and information regarding how to use these plants were gathered from villagers (such as; local names of the plants, local uses, parts of used, preparation of drugs, their usages). Collected plant specimens and some parts of plant samples are kept in ISTE (The Herbarium of the Faculty of Pharmacy in Istanbul University). Among all collected plants, 126 species are determined to have traditional uses. The descriptions of these plants are given in the list 'findings' of the report, jointly with their local names, their local uses and photographs. The lists that are prepared according to their ways of usage (pharmacological classification, species which have different usages compared to known practices; species used as food, species used for honey bees, species used for making equipment etc..) are given in the 'conclusion' part of the report. Consequently, 105 species among these plants are used as medicinal plant, 39 species are used as food, 7 species are used as foodstuff for animals, 5 species are used for bees to make honey, 14 species used for manufacturing some equipment, 5 species used as ornament. It was determined that 58 species have different types of usage than those known uses. Also, new local names were added to the known local names of the 57 species. 150