Kemik içi periodontal defektlerin tedavisinde ksenogreft ve ksenogreft+otojen kemik greftlerinin etkinliğinin karşılaştırılmalı olarak incelenmesi
Evaluation of effectiveness between deproteinized bovine derived bone graft (Bio-Oss) alone and combined with an autogenous bone graft in periodontal intrabony defects
- Tez No: 165669
- Danışmanlar: PROF.DR. AHMET EFEOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
102 6. ÖZET Bu çalışma, interproksimal kemik içi defektlerin tedavisinde deproteinize sığır kaynaklı kemik grefti olan Bio-Oss® un tek başına ve otojen kemik grefti ile birlikte kullanımının etkinliğini incelemek amacıyla planlanmıştır. Bu amaçla, herhangi bir sistemik hastalığı olmayan, kronik periodontitisli 17 hastada bulunan toplam 42 interproksimal kemik içi defekt çalışmaya dahil edilmiştir. Bu defektlerin 21 tanesine Bio-Oss®, diğer 21 tanesine ise Bio- Oss® ile birlikte otojen kemik grefti uygulanmıştır. Çalışmada klinik olarak Silness-Löe plak indeksi, Löe-Silness gingival indeksi, sondalanabilir cep derinliği, rölatif dişeti kenarı konumu, klinik ataşman düzeyi, transgingival ölçüm düzeyi belirlenmiştir. Sert dokuda meydana gelen değişimler ayrıca 25 defektte yeniden açma işleminde değerlendirilmiştir. Altı aylık takip süresi sonunda elde edilen klinik ataşman kazancı kontrol grubunda 2,26mm, deney grubunda ise 2,12mm olarak saptanmıştır. Bu süre sonundaki transgingival ölçümde elde edilen sert doku dolumu kontrol grubunda 2,5mm, deney grubunda ise 2,76mm olarak saptanmıştır. Yeniden açma işleminde kontrol grubunda 3,13mm, deney grubunda ise 3,81mm sert doku dolumu elde edilmiştir. Defektlerin kemik içi komponentlerinin dolum yüzdesi kontrol grubunda %70,02, deney grubunda ise %71,50 olarak saptanmıştır. Tüm klinik ölçümlerde gruplar arası fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır. Periodontal kemik içi defektlerin tedavisinde her iki yöntemin de başarılı sonuçlar verdiği görülmektedir. DSKK grefti materyaline ek olarak otojen kemik grefti uygulamasının klinik bulgular açısından benzer sonuçlar verdiği gözlenmektedir.
Özet (Çeviri)
103 7. SUMMARY Evaluation of effectiveness between deproteinized bovine derived bone graft (Bio-Oss®) alone and combined with an autogenous bone graft in periodontal intrabony defects. This study was designed to evaluate the effectiveness between deproteinized bovine derived bone graft (Bio-Oss®) alone and combined with an autogenous bone graft in periodontal intrabony defects. With this aim; 42 interproximal intrabony defects in 17 systemically healthy patients with chronic periodontitis have been included in the study. The control group, in which Bio-Oss® alone has been used, consisted of 21 defects. The test group, in which Bio-Oss® has been combined with an autogenous bone graft, consisted of 21 defects. In this study, Silness-Löe plaque index, Löe-Silness gingival index, location of the gingival margin, periodontal probing depth, clinical attachment level, sounding measurements have been performed. Besides re-entry measurements have been used to measure the formation of new mineralized tissue in 25 defects. The gain of clinical attachment level in the control group 2.26mm, in the test group 2.12mm was observed at the end of a 6-month healing period. In the transgingival measurements done at the end of this period; bone fill of 2,5mm in the control group, 2,76mm in the test group was obtained. During the re- entry surgery, bone fill of 3,13mm in the control group, 3,81mm in the test group was gained. The percentage of bone fill in the intra-bony components of the defects was 70,02% in the control group, 71,5% in the test group. In all the clinical measurements the differences between two groups were found statistically insignificant. These findings indicated that both two treatment choices have been found to be effective in the treatment of periodontal intrabony defects. According to clinical findings; the results gained by the combination of deproteinized bovine derived bone graft with an autogenous bone graft were as similar as the control group.