Gemcitabine, vinorelbine, Vioxx (rofecoxib) ve DMSO'nun C6 glial tümör hücre kültürlerinde hücre büyümesi üzerine etkileri
The effects of gemcitabine, vinorelbine, Vioxx (rofecoxib) and DMSO on cell proliferation in C6 glial tumour cell line cultures
- Tez No: 165680
- Danışmanlar: PROF.DR. AYHAN BİLİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Morfoloji, Morphology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
6. ÖZET Tez projemizde nükleozid analoğu olan Gemcitabinin ve yarı sentetik vinka alkaloid olan Vmorelbinin etkilerini C6 glioma hücre kültürthıde inceledik. Bu esnada ilaç etidlerinin seçici siklooksijenaz-2 inhibitörü olan Vioxx (Rofecoxib) ve telomeraz inhibitörü etkisine sahip DMSO ile değişimlerini ve Gemcitabine ve Vinorelbine kom binasyon elkilerini 96 saatlik bir süreç içerisinde gözledik. Araşlırmamızda tutunma (plating) ve S-fazı (BrdU labeling index, BrdU-LI) ilaç etkileşimleri belirleyici paramet reler olarak seçildi. Sonuç olarak C6 gliomada gemcitabinin çok etkin bir aktiviteye sahip oldu ğu, hem hücre proliferasyonu hem de S-fazı düzeyinde çok yüksek bir inhibe edici aktiviteye sahip olduğu gösterildi. Vinorelbin de çok etkin bir aktiviteye sahipti. Hücre proliferasy onunu azaltmasına rağmen S-fazı üzerine Gemcitabine gibi etkin değildi. Vioxx, ne gemcitabine ne de vinorelbine ile kombinasyonunda hücre inhibisyonu üzerine sinerjistik değildi. Vioxx, vmorelbinin S fazım azaltan aktivitesine karşı korudu.
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY The effects of Gemcitabine, Vinorelbine, Vioxx (Rofecoxib) and DMSO on cell proliferation in C6 glial tumour cell line cultures. In our thesis study, we have examined the effects of gemcitabine, which is a novel nucleotide analogue and of vinorelbine, which is a semi-synthetic vinca alcaloid, in C6 glioma cell culture in vitro. We have simultaneously monitored the modulation of its activity with telomerase inhibitory agent DMSO and with a specific cyclooxygenase- 2 inhibitory agent Vioxx (Rofecoxib). The effects of gemcitabine + vinorelbine combi nation over a 96 hour period were also observed. Plating and S-phase (BrdU-LI) were selected as evaluation parameters of drug interactions. As a result, gemcitabine has been found to possess a very significant activity to block the C6 glioma plating and S-phase. Vinorelbine has also possessed a very sig nificant inhibitory activity. Vinorelbine has reduced BrdU-LI but it was not as effective as gemcitabine. Vioxx was not synergistic on cell inhibiton neither with gemcitabine nor vinorelbine protected against the S-phase depleting activity of vinorelbine. DMSO has reduced the effect of vinorelbine when it was combined with vi- norelbine in the spheroid culture. But on the 96 hour DMSO has reduced the increas- ing cell numbers which has been seen in gemcitabine group before the 96 hour. In conclusion, both gemcitabine and vinorelbine were found that they effec tively reduced both the monolayer and spheroid growth of C6 glioma. In single cell be havior, only DMSO could sensitize to gemcitabine but not to vinorelbine. Despite re ducing spheroid growth alone, COX-2 inhibitors should be avoided to use under treat ment with microtubule inhibitors. 36