Sabit bantlı konveyörler ve bunlardaki gergi tertibatlarının incelenmesi
Belt conveyors and their belt tension units research
- Tez No: 332826
- Danışmanlar: PROF. MUSTAFA ALIŞVERİŞÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bugün endüstride işletme ekonomisine en fazla etki eden faktörlerden biri malzeme iletimidir. Bantlı konveyörler, sürekli malzeme iletiminde birçok uygulama alanları içinde en elverişli sistemi oluştururlar. Erişilebilen yüksek taşıma kapasitesi, uzun mesafelere yük taşıma yeteneği, transport yolunun kavisli olabilmesi, basit tasarım, hafif yapı, güvenilir işletme gibi özellikler bantlı konveyörleri en çok kullanılan transport makinesi durumuna getirmiştir.Endüstrinin, bantlı konveyörlere bu denli ihtiyacı varken ve bu kadar çok uygulama alanı buluyorken, sistem tasarımında enerji verimliliğinin rolü büyüktür. Bu çalışmada bantlı konveyör tasarımı ve özelliklede enerji verimliliğini etkileyen gergi tertibatlarına yer verilmiştir. Hangi durumunda hangi gergi yönteminin uygun olabileceği belirtilmiştir. Ayrıca gergi kontrolünün nasıl yapıldığına değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
In view of today, the one of the things to fact of company?s finance is convey. Most efficient way to convey is the belt conveyors in the constant conveying systems. The features which are accessible of high conveying capacity, capability of conveying long distances, ability of arched conveying ways, simple designs, light constructions, safety applications etc. are made belt conveyor which is used in most popular type of transport machines.The role of energy efficiency is huge when the industry needs such a belt conveyors and those have a big application field. In this study, it is aimed at designing belt conveyors and especially belt tension systems which are one of the factors of energy efficiency. Which method can be used in which condition is insisted on. How the conveyor belt tensions can be under control is insisted as well.