Farklı adeziv sistemlerinin mikrosızıntı açısından değerlendirilmesi
Comparing the microleakage of different adhesive systems
- Tez No: 165684
- Danışmanlar: PROF.DR. ÇETİN SEVÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
8. ÖZET Araştırmamızda adezyona hazırlık için iç yüzleri iki farklı yöntemle pürüzlendirilen Empress inleyler mikrosızıntı açısından in vitro karşılaştırıldı. Bu amaçla, yeni çekilmiş, çürüksüz, 10 adet insan büyükazı dişleri toplandı. Dişlere bizotajsız MO ikinci sınıf kaviteler hazırlandı. Kavitelerin mesio aproksimal kenarları mine seviyesinde bitirildi. Bu aşamadan sonra dişler, rastlantısal olarak ve her birinde 5 örnek bulunan iki gruba ayrıldı. Ölçü polivinilsiloksan esaslı ölçü maddesi ile çift karıştırma tekniği kullanılarak alınıp, modeller, elde edildi. Üretici firmaları önerileri doğrultusunda yapımı tamamlanan inleyler, dua] kompozit reçine siman ile simante edildi. Örnekler 7 gün boyunca oda sıcaklığında serum fizyolojik içerisinde bekletildi, ardından toplam 2500 kez, 5-55°C lerde, 1 dk'lık daldırma süresiyle ısı çevrim işlemine tabi tutuldu. Daha sonra örnekler, boyama işlemi için tamponlanmış %2'lik metilen mavisi içerisinde oda sıcaklığında 24 saat bekletildi. Örnekler şeffaf akriliğe gömüldü ve restorasyonun tam ortasından mesio-distal yönde bukkal ve lingual yönlerde olmak üzere ikişer kez düşük devirde elmas disk yardımıyla kesildi. Elde edilen kesitler, iki araştırmacı tarafından stereomikroskop altında skorlama yapılarak değerlendirildi. Sonuçlar Kruskal-Wallis ve Mann-Whitney U testi ile değerlendirildi. Kruskal-Wallis testinin sonuçlarına göre yüzeyleri farklı yöntemlerle pürüzlendirlen 2 Empress grubu arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır. Mann-Whitney U testinin sonuçlarına göre Empress inleylerin okluzal ve gingival mikrosızıntı değerleri arasında istatiksel olarak fark anlamsızdır. 104
Özet (Çeviri)
9. SUMMARY The aim of this in vitro study was to compare the microleakage of Empress inlays by using two different adhesive systems. Ten recently extracted, human molars, free from caries were selected. MO Class II cavities without bevels were prepared. The mesio margin was cut in enamel. The impressions of the prepared teeth were taken with polyvinilsiloxane impression material using one-step impression method and the models were prepared. After the inlays were made according to the manufacturers instructions, they were luted with a dual-curing resin composite cement. The samples were stored for a week in saline solution at room temperature before they were subjected to 2500 thermal cycles at 5°C and 55°C with a dwell time of 1 minute. The samples were immursed in buffered, %2 methylene blue solution at room temperature for 24 hours. The restored teeeth were embedded in transparent acrylic and sectioned with a low-speed diamond disk through the center of the restorations in a mesial-distal direction along the buccal and lingual areas. Two different operators evaluated the sectioned samples under stereomicroscope for leakage score. The results were statistically evaluated with Kruskal Wallis and Mann- Whitney U tests. Istatistically significant differences weren't found between two Empress inlay group at the cervical site and the occlusal site according to the Kruskal Wallis test. When the leakage scores of occlusal and cervical site were compared with each other with the Mann- Whitney U test, istatistically significant differences were not found for Empress inlay groups. 105