İnfertil kadınların anksiyete-depresyon düzeylerinin ve stresle başa çıkma tarzlarının belirlenmesi
The determination of infertile women's hospital anxiety levels and the ways they cope with stress
  1. Tez No: 165695
  2. Yazar: AYTEN ŞİRİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYNUR SARUHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
BÖLÜM VI ÖZET VE ABSTRACT 6.1 ÖZET İNFERTİL KADINLARIN HASTANE ANKSİETE-DEPRESYON DÜZEYLERİNİN VE STRESLE BAŞA ÇIKMA TARZLARININ BELİRLENMESİ Araştırma infertil kadınlarının hastane anksiyete-depresyon düzeylerinin ve stresle başa çıkma tarzlarının belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı olarak planlanmıştır. Araştırma; Ege Üniversitesi Rektörlüğü Aile Planlaması Kısırlık (infertilite) Araştırma ve Uyguluma merkezinde 1.04.2004-31.04.2005 tarihleri arasında yürütülmüştür. Araştırma kapsamına 110 infertil kadın alınmıştır. Araştırma verileri infertil kadınların tanıtıcı özelliklerini içeren veri formu, anksiyete ve depresyon düzeylerinin belirlenmesi amacıyla Hastane Anksiyete ve Depresyon Ölçeği (HAD), stresle baş etme tarzlarının belirlenmesi amacıyla Stresle Başa Çıkma Tarzları Ölçeği (SBÇT) kullanılarak toplanmıştır. Elde edilen verilerin değerlendirmesinde yüzdelik, iki ortalama arasındaki farkın önemlilik testi, varyans analizi kullanılmıştır.Değerlendirmede şu sonuçlar elde edilmiştir; Araştırma kapsamına alınan kadınların anksiyete puan ortalaması, (X=9.4455 ±2.5722), depresyon puan ortalaması X=8.4636±2.0031) olarak saptanmıştır, înfertil kadınların stresle başa çıkma tarzları ait ölçekler puan ortalaması ise; Kendine güvenli yaklaşım X=13.5727±3.4680, İyimser yaklaşım; X=10.6000±2.2634, Boyun eğicici yaklaşım; "X=16.081 ±3.2598, Çaresiz yaklaşım; X=20.1545 ±4.0664, Sosyal destek arama yaklaşımı; X=11.0000± 1.9489 olarak saptanmıştır. înfertil kadınların psikolojik desteğe ihtiyaç durumları, infertilite nedenleri, eğitim ve yaş gruplarına bağlı olarak HAD (hastane anksiyete depresyon puan ortalamaları arasındaki ilişki istatistiksel olarak anlamlı bulmuştur (p< 0.05).
Özet (Çeviri)
6.2. ABSTRACT THE DETERMINATION OF INFERTILE WOMEN'S HOSPITAL ANXIETY LEVELS AND THE WAYS THEY COPE WITH STRESS The purpose of this study is to determine hospital anxiety levels of infertile women and the ways in which they cope with stress. The study was carried out at Ege University Family Planning and Infertility Research and Application Center from 01.04.2004-31.04.2005. The study involved 110 infertile women subjects. The data used in the research was collected through a data form including characteristics of the subjects, Hospital Anxiety and Depression Scale (HAD) to determine infertile women's level of anxiety and depression, Ways of Coping Inventory (WCI) to determine how infertile women deal with stress. While evaluating the data collected, percentage, independent samples test of the difference of the two average scores and variance analysis were used. At the evaluation stage of the study, the following results were obtained: The average anxiety score of the women involved in the research was found as X=9.4455±2.5722 and the average depression score was X=8.4636±2.0031. As for the average score regarding the infertile women's ways of coping with stress, the following scores were obtained: self confident approach; X=13.57.27+3.4680, optimistic121 approach; X=10.6000±2.2634, submissive approach; X=16.081±3.2598, helpless approach; X=20.L545±4.0664, search for social support approach; X=11.0000±1.9489.