İnfertilite tedavisi gören kadınlarda algılanan sosyal destek, psikolojik dayanıklılık ve baş etme stratejilerinin yaşam doyumu üzerine etkisi
The effect of perceived social support, psychological resilience and coping strategies on life satisfaction in women receiving infertility treatment
- Tez No: 632028
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BUĞRA ÇETİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Giriş ve Amaç: İnfertilite tedavisi gören kadınlarda yaşam doyumunun etkilendiği ve yaşam doyumu üzerinde doğrudan ve koşullu etki ile yordayıcıların olduğu düşünülmektedir. Bu çalışmada infertilite tedavisi gören kadınlarda algılanan sosyal destek, psikolojik dayanıklılık ve baş etme stratejilerinin yaşam doyumu değişkeni üzerindeki etkilerini araştırmak amaçlanmıştır. Ayrıca hastaların sahip olduğu depresyon, somatizayon ve anksiyetenin yaşam doyumu üzerindeki etkisinin ortaya konulması da hedeflenmiştir. Yöntem: Maltepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Tüp Bebek Merkezi'ne başvuran ve infertilite tedavisi gören toplam 106 kadın katılımcıya gönüllü onam formu imzalatılarak, dahil edilme ve dışlama kriterlerine uygun katımcılar dahil edildi. Katılımcıların ruhsal durumu, algılanan sosyal destek düzeyi, psikolojik dayanıklılık düzeyleri, infertilite ile baş etme stratejileri, yaşam doyumu düzeylerini değerlendirmek amacıyla Hasta Sağlık Anketi (HSA, Patient Health Questionnaire Somatic, Anxiety and Depressive Symptoms, PHQ-SADS), Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği (ÇBASDÖ), Yetişkinler için Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği (YİPDÖ), Başa Çıkma Tutumlarını Değerlendirme Ölçeği (BÇTDÖ) ve Yaşam Doyumu Ölçeği (YDÖ) uygulandı. Bulgular: Katılımcıların yaşam doyumunu etkileyecek değişkenlere yönelik yapılan çoklu doğrusal regresyon analizi sonucunda PHQ 9 depresyon, PHQ 15 somatizasyon, GAD 7 anksiyete, psikolojik dayanıklılık, sosyal destek ve baş etme stratejileri değişkenlerinin yaşam doyumu varyansındaki değişimin %42 (R=,650; R2=,423) oranında açıkladığı belirlendi. PHQ 9 depresyon puanının (β=- .389;p
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: It is thought that life satisfaction is affected in women receiving infertility treatment and there are predictors with direct and indirect effect on life satisfaction. In this study, we aimed to investigate the effects of perceived social support, psychological resilience and coping strategies on the life satisfaction of women receiving infertility treatment. It is also aimed to reveal the effect of depression, somatization and anxiety on patients' life satisfaction. Method: 106 female participants who applied to Maltepe University Faculty of Medicine Hospital IVF Center and received infertility treatment were included to the study in accordance with the inclusion and exclusion criteria. Patient Health Questionnaire-Somatic, Anxiety and Depressive Symptoms (PHQ-SADS), the multidimensional scale of perceived social support (MSPSS), the resilience scale for adults (RSA), coping orientation to problems experienced inventory (COPE), the satisfaction with life scale (SWLS) were applied to the patients to evaluate the mental state , perceived social support level, psychological resilience levels, strategies to cope with infertility, life satisfaction levels of the participants respectively. Findings: As a result of the multiple linear regression analysis for the variables that will affect the life satisfaction of the participants, 42% of the change in the life satisfaction variance of the variables of PHQ 9 depression, PHQ 15 somatization, GAD 7 anxiety, psychological resilience, social support and coping strategies (R =, 650; R2 =, 423 ) in the ratio of was determined. PHQ 9 depression score (β = -.