Antikonvülsan etkili 3-hidrazon-2-indolin derivesi iki yeni molekülün akut toksisite tayini
Acute toxicity studies of two new potential anticonvulsant 3-hydrazone-2-indoline derivates
  1. Tez No: 165700
  2. Yazar: AYŞE İPEK ALADAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
6. ÖZET Yeni ilaçlar insanlar üzerinde denenmeden önce ilacın farnıakodinamik, farmakokinetik ve toksikolojik tüm özelliklerinin araştırılması ve deney hayvanlarında in-vivo deneylerinin yapılması gerekmektedir. Klinik öncesi yapılması gereken çalışmalar içinde yer alan toksisite testleri, ilacın güvenilirliğinin saptanması açısından çok önemlidir. Toksisite testleri bir kimyasal maddenin vücuda alınmasının ardından meydana gelen olayları incelemek üzere yapılmaktadır. Akut toksisite testleri içersinde en yaygın olarak kullanılan test LD50 tayin yöntemidir. LD50; bir deney hayvan grubunun yüzde ellisini öldürebilen bir maddenin tek bir dozunun istatistiki olarak değerlendirilmesidir. Bu deneysel çalışma aynı zamanda deney hayvanlarının ölüm nedenini, zamanını, akut toksisite hedef organlarını ve ölümcül olmayan akut etkileri de ortaya koyar. Çalışmamızda antikonvülsan etkinlikleri ispatlanmış olan 3-hidrazon-2-indolin derivesi iki yeni molekülün akut toksisite araştırması ve LD50 tayinleri yapılmıştır. Ağırlıkları 20-25 g arasında değişen, 12 saat süreyle aç bırakılan erkek albino farelere gavaj yöntemi ve i.p. enjeksiyon yöntemleri ile tek doz ilaç verilmiştir. Logaritmik olarak artan dozlarda deneylere devam edilmiştir. Deneyler boyunca klinik gözlemler yapılmıştır ve grup içinde bir deney hayvanının ölümünün gözlendiği dozdan itibaren histopatolojik inceleme yapılmıştır. Deneyler sonucunda elde edilen veriler ile SPSS istatistiksel yöntemi kullanılarak kimyasal maddelerin LD50 tayinleri yapılmıştır. Bulgularımız farklı sübstitüentlere sahip olan benzer bileşiklerin farklı LD50 değerlerine sahip olduğunu ortaya koymuştur. Hesaplanan LD50 değerleri kimyasal maddelerin önceden belirlenmiş olan etkin dozlarının oldukça üzerindedir. Bu da bu maddelerin güvenliğinin yüksek olduğunu göstermiştir. Diğer yandan yapılan histopatolojik incelemeler sonucunda sadece etkin dozun çok üzerindeki dozlarda kimyasal madde kullanıldığında karaciğer ve böbrek üzerinde toksik etkiler oluştuğu, akciğer, beyin, beyincik ve testis organlarında ise hiçbir histolojik değişim oluşmadığı gözlenmiştir. 77Sonuç olarak saptanan LD50 değerleri ve yapılan histopatolojik incelemeler bu iki yeni molekülün ilaç olarak kullamlabilirlikleri konusunda güvenliklerinin yüksek olduğunu göstermiştir. Ayrıca bu moleküllerin diğer preklinik araştırmaları yapılması ve yeni ilaç geliştirme çalışmaları kapsamında değerlendirilmeleri uygun olabilir. Anahtar kelimeler : LD50, akut toksisite, indol derivesi, gavaj 78
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY Acute toxicity studies of two new potential anticonvulsant 3-hydrazone-2-indoline derivates New drugs' pharmacodynamic, pharmacokinetic and toxicologic properties must be evaluated and their all in-vivo studies should be made before study in humans. Toxicity studies, that belong to preclinical studies, are so important for determining the safety of a new drug. Toxicity studies are made for monitoring the effects of chemicals after taken into body. The most common acute toxicity test is determination of lethal dose (LD50). LD50 is a statistically derived single dose of a substance that can be expected to cause death in 50 percent of animals when administered by the- oral route. Other potential uses of this experimental study are to reveal the causes and the time of lethality and to provide information about toxic effects and specific organs affected. In our study, acute toxicity studies of two new molecules, whose anticonvulsant activity have been demonstrated, have been done.Also, their LD50 value were determinated. A single dose of ethyl and phenyl derivates of active chemical, were administered to 20-25 g male albino mice starved for 12 hours preceding the procedure. Test substances were administered to mice orally by gavage or injected intraperitoneally. Doses were chosen as logarithmic increasing ones. All animals were observed individually during experiments. Animals that die during the tests are necropsied and at the conclusion of the test the surviving animals are sacrificed and necropsied. At the end of the experimental study, determination of LD50 was made by SPSS statistical method. Our results demonst rate that similar chemical compounds which have different substituents, have different LD50 values. When these compounds' LD50 and ED50 values are compared, it's found that LD5o value is so high according to ED50 value.So,our study shows that these two new molecules are considerable safe compounds. 79Onthe other hand, pathologic evaluation demonstrate that compounds have toxic effects on liver and kidney when only the dose is so higher than LD50. No histological changes were observed on lungs, brain, cerebellum and testis. Consequently, estimated LD50 values and pathologic findings reveal that safety of these two new molecules are suitable to be considered as new drugs. These two new molecules can be evaluated in the range of new drug development. Key words : LD50, acute toxicity, indol derivate, gavage 80