Süt yerine kullanılan düşük proteinli gıda maddelerinin üretimi ve kullanım alanları
Production of food with low protein which substitutions milk and its using area
- Tez No: 165719
- Danışmanlar: PROF. DR. FERİHAN ARAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
ÖZET Ülkemizde doğumsal metabolik hastalık sıklığı nadir değildir. Örneğin fenilketonüri sıklığı 1/4500'dir. Klasik fenilketonüri bir karaciğer enzimi olan fenilalanin hidroksilaz enzimi eksikliği sonucu oluşur. Bu hastalıkta fenilalanin tirozine çevrilemez, yan yollardan hidroksifenilasetik asid, fenilpirüvik asid, fenilasetik asid ve fenilasetilglutamin'e çevrilerek ter, idrar ve tükrük ile atılır. Mental retardasyon, mikrosefali, konuşmada gecikme, egzama, davranış anormallikleri, kötü koku; açık renk saç, göz ve cilt; postür bozuklukları, epilepsi, katarakt ve nadiren beyinde kalsifikasyon, skleroderma ile karakterizedir. Bu semptomlar erken ve etkin tedavi ile önlenebilir. Hayvan modellerinde somatik gen tedavisi ve enzim tedavisi denenmesine rağmen, güncel tedavi özel tıbbi gıdalar ile düşük fenilalaninli diyet kullanılarak sıkı metabolik kontroldür. Amacımız; düşük proteinli, düşük aminoasitli özel diyet ürünlerini ülkemizde üretmektir. Düşük proteinli ürünü oluşturmak için whey'den protein çöktürme veya aminoasit uzaklaştırma yöntemleri pahalı ve ileri teknoloji gerektirdiğinden izole soya proteinine serbest aminoasitler, vitaminler ve mineraller ekleme yöntemini tercih ettik. Ürünün yeterli besin öğeleri içerdiğini ve fenilalanin açısından güvenli sınırlarda olduğunu gösterdik. 28
Özet (Çeviri)
SUMMARY Production of food with low protein which substitutions milk and its using area. Inborn errors of metabolic diseases are not rare in Turkey. Incidence of phenylketonuria is 1/4500. Classical phenylketonuria is a deficiency of liver enzyme known as phenylalanine hydroxylase. The patient is unable to convert phenylalanine to tirosine and, as a result, alternative catabolities of phenylalanine are produced (hydroxyphenylacetic acid, phenylpyruvic acid, phenylacetic acid and phenylacelylglutamine ). This catabolites is excreted in the urine, saliva and sweat. This disease has been characterized by mental retardation, microcephaly, delaying speech, eczema, behavior abnormalities, mousy odor; pale pigmentation of hair, eyes and skin; posture abnormalities, seizures, cataract and rarely brain calcification, scleroderma. These semptoms can be prevented by prompt and appropriate treatment. Somatic gene and enzyme therapies have been experimented on animal models, but current treatment still involves strict metabolic control using a low phenylalanine diet that includes specialized medical foods. Our aim was to make of low protein and low special aminoacids dietary products and to supply cost benificity for our country. Agglutination of protein or elimination of aminoacid from whey is expensive and requires high technology as a method to produce low protein products. From this point of view, we prefer the addition method of aminoacids, vitamins and minerals into isolated soy protein. We showed that this product has supplied sufficient nutrients and safe phenylalanine level. 29