Kanser ağrılı ve kanser dışı kronik ağrılı hastaların psikolojik faktörler (depresyon, kaygı, başa çıkma) açısından karşılaştırılması
Comparison of the psychological factors (depression, anxiety, coping) of cancer pain and non-malignant chronic pain patients
- Tez No: 165720
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MİNE ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Preventif Onkoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikososyal Onkoloji ve Eğitim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
VI. ÖZET Bu çalışmanın amacı; kanser ağrılı ve kanser dışı kronik ağrılı hastalan, psikolojik faktörler (depresyon, kaygı düzeyi) açısından karşılaştırmaktır. İstanbul Tıp Fakültesi Algoloji Bilim Dalı'na başvuran 30 kronik ağrılı hasta ile Onkoloji Enstitüsü Medikal Onkoloji Polikliniğine başvuran 30 kanser ağrılı hasta araştırmanın örneklemini oluşturmuştur. Örneklem grubuna sırasıyla; Hasta Tanıtım Formu, McGill Melzack Ağrı Soru Formu (MASF), Beck Depresyon Envanteri (BDE-1978), Durumluk Kaygı Ölçeği (DKÖ)- Sürekli Kaygı Ölçeği (SKÖ) ve Başetme Yollan Ölçeği (BYÖ) uygulanmıştır. Gruplar arası farkların ölçümünde bağımsız gruplar için t test, grup içi ölçümlerde regresyon istatiksel analiz teknikleri kullanılmıştır. Elde edilen verilere göre, yaşamsal tehdit yaşayan ağrılı kanser hastalan ile, yaşamsal bir tehdidi olmayan kronik ağrılı hastalar, ağrı dereceleri, ağrıyı değerlendirme düzeyleri, depresyon, kaygı ve başa çıkma düzeyleri açısından bir fark göstermemektedirler. Çalışma gruplarımızdaki bu sonuçlardan yola çıkarak; kanser ağrılı ve kronik ağrılı hastaların yaşadıkları ağrılarının psikolojik yönden ortak özellikler gösterdiğini söyleyebiliriz. Ayrıca, ağrı tipi gözetmeksizin tüm ağrılı grupta, ağrı ve psikolojik faktörler arasındaki ilişkilere bakıldığında da, ağrı düzeyi ile afektif faktörler olan kaygı ve depresyon düzeyi arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Çalışmadaki bulgular, kanser ağrısının özel bir ağrı çeşidi olmadığı yönündeki fikirleri destekler niteliktedir. 73
Özet (Çeviri)
VII. SUMMARY Comparison of the psychological factors (depression, anxiety, coping) of cancer pain and non-malignant chronic pain patients The aim of the present study was to compare non-malignant chronic pain patients and cancer patients; in terms of pain severity, depression, anxiety and coping levels. This study was conducted on a sample of 30 non-malignant chronic pain patients who applied to Istanbul Medicine Faculty Algology Department and 30 cancer patients who applied to Istanbul Oncology Institude Medical Oncology Department. The patients completed these tests in odrer: Patient Infomation Form (Demographic facts), McGill Melzack Pain Questionnaire (MPQ), Beck Depression Inventory (BDI), State-Trait Anxiety Inventory and Ways of Coping Inventory (WCI). In the evaluation of the data, t test (between group) and hierarchic regression (within group) analysis have been used. The result of this study suggest that, both cancer patients who has life threat during the illness and non-malignant chronic pain patients who doesn't have life threating situation, don't show any differences according to pain severity, depression, anxiety and coping levels. In general, within pain group, the results indicate that there is a statistically meanful relation between pain severity and affective factors (depression and axiety). Overall, the results of the present study support the belief that cancer pain is not a unique pain. 74