Sağlık personelinin kas iskelet sistemi bozukluklarına karşı aldıkları koruyucu önlemlerin yaşam kalitesi üzerine etkisi
Prevention and quality of life in musculoskeletal disorders emong health care workers
- Tez No: 165738
- Danışmanlar: PROF.DR. KAMERYA BABADAĞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
7.ÖZET Bel ağrısı yüksek prevalansı ve sosyoekonomik maliyeti nedeniyle sağlık çalışanlarında mesleki nedenlerle oluşmuş önemli bir sağlık sorunudur. Bu araştırma, hekim ve hemşirelerin yaşadıkları bel ağrısı sorunlarım, bel ağrısının vücudun fiziksel fonksiyonlarına etkilerini ve soruna yönelik alman koruyucu önlemlerin yaşam kalitesinde yarattığı değişiklileri saptamak amacıyla planlanmış analitik (tanımlayıcı nitelikte) bir çalışmadır. Araştırmanın evreni, İ.ü.İstanbul Tıp Fakültesi, Monoblok Ameliyathane ve Reanimasyon- Yoğun Bakım Ünitelerinde 2002 Şubat -2003 Nisan tarihleri arasında çalışan hekim ve hemşirelerden oluşmuştur, örneklem grubunu ise bu ünitelerde bir yıldan fazla süredir çalışan, daha önceden tanılanmış bel sorunu olmayan, gönüllü 140 hekim ve hemşire oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında, Bilgi ve izin formu, Veri Toplama Formu, İstanbul Bel ağrısı Fonksiyonel Skalası, SF-36 Yaşam Kalitesi Ölçeği olmak üzere dört aynı formdan yararlanıldı. Verilerin istatistik analizinde, SPSS 11,5 for Windows programı kullanılmıştır. Kullanılan ölçeklerin likert tipi olması ve verilerimizin normal dağılım göstermemesi nedeniyle istatistiksel değerlendirmede non- parametrik testler tercih edilmiştir. Elde edilen veriler sonucunda;. Hekim ve hemşirelerin bel ağrısı oranının % 84,3 olduğu,. Son bir yıl içinde bel ağrısı atağı geçirme oranının % 60,7 olduğu,. Yüksek oranda bel ağrısı yaşanmasına rağmen, ağrının fiziksel fonksiyonları çok fazla etkilemediği, 118. Ağrının yaşam kalitesinde en fazla enerji/yorgunluk, duygusal işlev ve duygusal durum alt boyutlarını etkilediği, en az ise fiziksel fonksiyonları ve fiziksel işlevi etkilediği,. Cinsiyetin mesleki işlevlerden dolayı bel ağrısı sıklığını, fiziksel fonksiyonlar ve yaşam kalitesini etkileyen bir risk faktörü olduğu,. Mesleğin bel ağrısı sıklığını, fiziksel fonksiyonlar ve yaşam kalitesini etkileyen bir risk faktörü olduğu,. Hekim ve Hemşirelerin Vücut Mekaniği İlkelerine özen göstermediği,. Hekim ve Hemşirelerin bel ağrısından korunmak için önlem almadıkları,. Kas tonüsünü korumaya dikkat edenlerin bel ağrısı oranının daha düşük, fiziksel fonksiyonlarının etkilenme derecesinin daha az ve yaşam kalitesinin daha iyi durumda olduğu,. Ani hareketten kaçınmanın bel ağrısı oranını düşürdüğü,. Bel egzersizlerinin bel ağrısı oranını azalttığı belirlenmiştir. Anahtar Sözcükler : Bel ağrısı, Kas İskelet Sistemi sorunları, Yaşam Kalitesi, Koruyucu Önlemler 119
Özet (Çeviri)
8. SUMMARY PREVENTION AND QUALITY OF LIFE IN MUSCULOSKELETAL DISORDERS AMONG HEALTH CARE WORKERS Key words : Low back pain, musculoskeletal disorders, quality of life, prevention. Low back pain is an important occupational health problem in health care workers, because of high prevalence and impact of socioeconomic cost. This study has been planned analytic on low back pain, physical fonctional consequences and of the body and quality of life in nurses and physician The university of the research has been done in Istanbul University Medical Faculty Monobloc Operating Room and Reanimation- Intensive Care Unit between the February 2002- the April 2003. The sample group has been formed with 140 nurses and physician in a random manner. The nurses and physicians haven't got low back problem before and they were working for the mentioned department above more than one year. When garnering data four separete forms have been used, namely one titled Patient Information and Permission Form, Data Form, Development and validation of an Istanbul Low Back Pain Disability Index ( ILBPDI ), The Short Form Health Survey 36 (SF-36). SPSS 11,5 for Windows has been performed for analysing the data and also performed non-parametric test because of the scalas are likert type. 120At the end of the collecting data;. The percentage of low back pain for the physicians and nurses is 84,3 %.. The percentage of having low back pain attack in last one year is 60,7%.. Although having high rate of low back pain, it doesn't effect so much the physical functions.. The pain effects so much the energy/fatigue in the life quality, it effects moderate for role function/ emotional and emotion well-being, less effect for physical functioning and role functioning/emotional.. Sexuality because of the proffessional procedures in nursing is a risk factor for frequency of having low back pain, physical functions and effecting of quality of life.. Profession is the risk factor mat is effecting the frequency of having low back pain, physical functions and quality of life.. Physicians and nurses don't pay attention to principles of body mecanics.. Physicians and nurses don't take measures in order to prevent of the low back pain.. The percentage of having low back pain is less effecting of physical functions and having well quality of life for taking care of keeping muscle tonus.. Avoiding from moving suddenly decreases the rate of having low back pain.. It has been declared that waist exercises decrease the low back pain. 121