Farklı marka ünitlerin reflektör ışıklarının renk sıcaklık derecelerinin ölçülmesi
Measuring the color temperature degrees of different dental unit's reflector lights
  1. Tez No: 165739
  2. Yazar: MEHMET ÖZGÜR YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ERDAL POYRAZOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
64 ÖZET Bir restorasyonda fonksiyonun önemi kadar estetik gereksiminin de önemi göz ardı edilemez. Estetik; şekil, form ve renk kombinasyonu ile elde edilir. Renk seçiminde çeşitli faktörler rol oynamaktadır. Bunların başında diş hekiminin renk seçimini yapmış olduğu ortamın şartları gelmektedir. Bu çalışmanın amacı diş ünitlerinin reflektör ışıklarının renk sıcaklık derecelerinin karşılaştırmalı olarak değerlendirilmesidir. Bu amaçla, çalışmamızda 11 farklı marka ünitin reflektör ışıklarının renk sıcaklıktık dereceleri Kelvinmetre cihazı kullanılarak 3 farklı uzaklıktan ölçülmüştür. Çalışmamızın sonuçlarında gün ışığına en yakın renk sıcaklık derecelerini; Tekmil Unico üniti vermiştir. Ünitler kendi aralarında kıyaslandığında aralarındaki fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur (p< 0.001).
Özet (Çeviri)
65 SUMMARY MEASUREMENT OF THE COLOR TEMPERATURE DEGREES OF DIFFERENT DENTAL UNITS' REFLECTOR LIGHTS In dental restorations function is one of the most important factor, whereas aesthetic is important as function. Aesthetic is the combination of shape, form and color. There are various factors for selecting the color of the restoration. One and the most important factor is the condition of the environment. The aim of this study was to compare and analyse the color temperature degrees of dental units' reflector lights. The light source of eleven different dental units have been analysed. The color temperature degrees of the reflector lights were measured from three different distances (30, 45, 60 cm) by using Kelvinmeter apparatus (temperature color meter). As a result, the nearest value to the day light color temperature degree was obtained for the reflector of Tekmil Unico dental unit. Statistical values were found significant when the units were compared with each other (p< 0.001).