Ventri küler septal defekt ameliyatı yapılan hastalarda ameliyat sonrası rezidüel sorunların değerlendirilmesi
Evaluation of residual problems of petients after VSD operations
  1. Tez No: 165749
  2. Yazar: SELÇUK UYGUÇGİL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. LEVENT SALTIK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
ÖZET Son yıllarda VSD cerrahisindeki artan bilgi ve tecrübe birikimi, gelişen tanı yöntemleri ve cerrahi teknikler nedeniyle, VSD cerrahisi neredeyse sıradan bir girişim olarak görülmektedir. Birçok merkezde olduğu gibi merkezimizde de bu yargıyla operasyon kararları daha kolay verilmektedir. Bu çalışma ile, bu izlenimlerin ne kadar doğru olduğu ve kliniğimizde izole VSD nedeniyle ameliyat olmuş hastaların ameliyat sonrası sonuçlarının dökümante edilmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla 1987-2003 yılları arasında VSD nedeniyle ameliyat edilmiş, kliniğimizde takipleri eksiksiz olarak bulunan 119 erkek, 111 kız toplam 230 hasta dahil edildi. Morbiditeye etki ettiği düşünülen faktörler, ameliyat öncesi ve sonrası bulgularla karşılaştırıldı. Ulaşılan sonuçlar, literatürlerdeki veriler ile karşılaştırılmak yoluyla sorgulandı. Hemodinamiği bozan büyük VSD'lerde, cerrahi yol hastalarda hem büyüme hem de klinik ve hemodinamik parametrelerde belirgin düzelme sağlıyorken, orta ve özellikle küçük VSD'lerde elde edilen kar daha az gözükmektedir. Operasyon sonrası görülen kapak yetersizlikleri ve yama açıklığı gibi sorunlar da, bu hastalarda operasyon sonrasında da takibin gerekliliğini açık bir şekilde ortaya koymaktadır. Her ne kadar genel kanı operasyon sonrası VSD'li hastalarda infektif endokardit proflaksisinin gerekli olmadığı yönünde ise de, bu çalışmada da ortaya konduğu üzere ameliyat edilen hastaların en az üçte birinde cerrahi sonrası kalpte anormal akım devam ettiğinden, infektif endokardit proflaksisinin gerekli 55olduğu saptandı. Diğer yandan VSD operasyonları sonrası kapak yetersizliklerinde ortaya çıkabilecek olası artışlarda takiplerde dikkat edilmesi gereken noktalardandır. Zira ileri yıllarda kapak replasmanı gerekecek kadar önemli yetersizlikler ortaya çıkabilmektedir. Ritm bozukluklarıda gözden kaçırılmaması gereken bir problem olarak gözükmekte olup, operasyonlardan çok uzun yıllar sonra bile kalp pili kullanmayı gerektirecek sonuçlar doğurabilmektedir. VSD operasyonu sonrası görülen komplikasyonlara cerrahların farklı oranlarda etkisi olduğu görülse de istatistiki olarak anlamlı bir sonuca ulaşılamadı (p>0.05). Görüldüğü gibi tüm bu sonuçlar VSD'li hastalardaki cerrahi kararının dikkatle alınmasının ve operasyon sonrası takiplerinde eksiksiz yapılmasının gerekliliğini ortaya koymaktadır. 56
Özet (Çeviri)
SUMMARY During last decade, with the increased knowledge and experience beside to the developing diagnostic procedures and surgical techniques, surgical correction of ventricular septal defect has become an ordinary intervention. With this conclusion decision to do operation is made more easily in our centre as in many centres. İn this study it is aimed to disclose how true are these observations and to document postoperative results of patients operated for isolated VSD correction. A total of 230 patients, 119 boys and 111 girls, who were operated between 1987 and 2003, were regularly followed in our clinic, included in this study. The factors which were thought to affect morbidity, were compared with preoperative and postoperative findings. The results were questioned via comparing with the data in the literature. İn large ventricular septal defects, which disturb hemodynamics, after surgical treatment an impressive increase in weight and in clinical and hemodynamical parameters can be demonstrated. On the other hand this improvement seems to be relatively less in medium and small VSDs. Problems like valvular regurgitation and residual shunting which are seen after operations necessitate postoperative follow-up. Even though it is believed that infective endocarditis prophylaxis is not needed after operation in VSD patients, as this study proves, it is reported that at least in one third of the patients abnormal circulation in the heart continues after operation thus infective endocarditis prophylaxis is needed. On the other hand, probable rise in valvular regurgitation 57degrees after VSD operations should be noticed during follow-up. Thus, in the following years significant deterioration could be detected necessitating valve replacement. Also rhythm disorders should not be underestimated otherwise long years after operations cardiac pacemaker placement could be needed. Even though as surgeons have variable degrees of affect on postoperative complications in VSD operations, no statistically significant result was achieved (p>0.05). İn conclusion our results point out that surgical intervention decision should be made precisely and after operation these patients should be followed-up closely. 58