Total korreksiyon operasyonu yapılan izole atriyoventriküler septal defekt tanılı hastaların postoperatif erken ve orta dönem sonuçları
Postoperative early and midterm results of patients who had undergone total correction of isolated atrioventricular septal defect
- Tez No: 507995
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMİHAN SELEN ONAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Mehmet Akif Ersoy Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Giriş ve Amaç: Atriyoventriküler septal defekt (AVSD); atriyoventriküler septumun yokluğu veya eksikliği ile birlikte olan, ortak atriyoventriküler bağlantı ile karakterize kompleks bir patolojidir. Hastaların başvuru şekilleri ve prognozu bu anatomik çeşitlilikle ilişkilidir, varolan lezyonların genişliğine ve şiddetine bağlıdır. Günümüzde AVSD'li hastalarda ameliyat mortalitesi düşüktür ve çoğunda uzun süreli izlem sonuçları yüz güldürücüdür. Ancak geniş serilerde %11 yeniden ameliyat oranı bildirilmektedir. Cerrahi onarım sonrası uzun dönemde gelişebilecek komplikasyonlar sol AV kapak yetmezliği, sol ventrikül çıkış yolu darlığı, geç dönemde başlayan AV tam blok, pulmoner vasküler hastalık, atriyal ve ventriküler disritmiler, sol AV kapak darlığı, sağ AV kapak darlığı/yetmezliği, rezidüel ventriküler septal defekt ve aort yetmezliğidir. Bu durumu azaltabilmek için geçmişten günümüze farklı ameliyat teknikleri kullanılmaktadır. En sık kullanılan cerrahi yöntemler modifiye Tek Yama ve Çift Yama tekniğidir. Bu iki cerrahi yöntem dışında 2016 yılında tanımlanan Anterior Liflet Augmentasyonu tekniğini kullanan merkezler olmuştur. Bu çalışmada her üç cerrahi tekniğin erken-orta dönem sonuçlarının değerlendirilmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmada 1 Ocak 2014- 1 Haziran 2018 yılları arasında izole AVSD tanısıyla opere edilen 89 hasta değerlendirildi. Hastalar Tek Yama grubu, Çift Yama grubu, 2016 öncesi ve sonrası opere edilen hastalar ve 2016 yılından sonra tecrübe edilmeye başlanan Anterior Liflet Augmentasyon grubu olarak gruplandırıldı. Gruplar demografik veriler, operatif veriler, operasyon sonrası yoğun bakımda gözlenen sorunlar, mortalite ve postoperatif erken-orta dönem ekokardiyografik sonuçlar ile karşılaştırıldı. Bulgular: Seksen dokuz olgu mevcuttu. %50,5'i (n=45) kız ve %49,5'i erkek (n=44). Median yaş 5,5 ay (2-36 ay) ve median ağırlık 5,4 kg (3,4-59 kg) idi. Olguların %90'ı down sendromu tanılıydı. Gruplar arasında demografik veriler ve operatif datalar açısından fark yoktu(p>0.05).
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Atrioventricular septal defect (AVSD); is a complex pathology characterized by a common atrioventricular junction with the absence or lack of the atrioventricular septum. Applications and prognosis of patients are related to this anatomical diversity, depending on the width and severity of the existing lesions. Currently, the mortality rate of patients with AVSD is low and long-term follow-up results are satisfactory. However, the reoperation rate reported in large series is 11%. Long-term complications after the surgical repair include left AV valve insufficiency, left ventricular outflow tract stenosis, late-onset AV complete block, pulmonary vascular disease, atrial and ventricular dysrhythmias, left AV valve stenosis, right AV valve stenosis/regurgitation, residual ventricular septal defect, and aortic regurgitation. In order to reduce this situation, different surgical techniques have been used in the past. The most commonly used surgical methods are modified singlepatch and double-patch techniques. In addition to these two surgical methods, the anterior leaflet augmentation technique which was defined in 2016 is also used by some centers. The aim of this study was to evaluate the early-midterm results of all three surgical techniques. Materials and Methods: In this study, 89 patients who were operated on with the diagnosis of isolated AVSD between January 1, 2014, and June 1, 2018, were evaluated. The patients were grouped as Single Patch group, Double Patch group, patients operated on before and after 2016, and the Anterior Liflet Augmentation group which started to be experienced after 2016. The groups were compared with demographic data, operative data, postoperative problems in intensive care unit, mortality, and postoperative early-mid-echocardiographic results. Results: Eighty-nine cases were present, 50% (n =45) of them were female and 50% were male (n =44). The mean age was 5,5 months (2-36 months), and the mean weight was 5,4 kg (3,4-59 kg). 90% of the cases were diagnosed with Down syndrome. There was no statistical difference between the groups in terms of demographic data and operative data (p> 0.05).